Buzla sanat buluştu; Çehov'un eserleri buzdan heykellerle anlatıldı

7

Rusya'nın Ekaterinburg kentinde Anton Çehov'un yapıtları 'Vişne Bahçesi' adlı açık hava sergisinde buzdan yapılan heykeller şeklinde sergilendi.


Rusya'nın en önemli ve büyük  şehirlerinden Ekaterinburg'ta yazar Anton Çehov'un anısına eserlerindeki kahramanlar buzdan heykelleri yapılarak şehrin 1905 Meydanı'nda sergilendi. Eserler ortamı 19. yüzyıl Rusya'sına dönüştürdü. Heykeltraşlar Çehov'un yapıtlarından esinlenerek tam 22 kahraman hazırladı.

Sergideki yapıtları izlemenin yanı sıra eğlenmek de mümkün. Bahçenin tam ortasında buz sahası ve sağ tarafında 'Sahalin Adası' adlı 10 metre yüksekliğinde kaydırak oluşturuldu. Buz sahasının sol tarafında ise küçük çocuklarının da kayabildiği bir metre yüksekliğinde kaydırak bulunuyor. 

Bahçede ayrıca  on adet ışıklandırılmış yapay agaç yer aldı.  Ağaçları süsleyen lambalar bu proje için özel olarak vişne çiçeği şeklinde hazırlandı. Tüm bahçe etrafında ışıklandırma için 60 bine yakın bu tür lamba kullanıldı. Köprü, pavyon ve etrafı kaplayan duvarların da buzdan yapıldığı sergide en büyük ilgiyi ise buz labirenti gördü.

Alanda ayrıca 44 metre yüksekliğinde yapay çam ağacı da yer aldı. Çam ağacı uzunluğu Çehov'un 44 yaşını simgelediği belirtildi. 

Buz şehrinin 14 Şubat tarihine kadar açık kalmaya devam edeceğini anlatan organizatörler, geçtiğimiz yıl sergiyi bir miliyona yakın vatandaşın ziyaret ettiğini anlattı. 

Anton Çehov’un 1904 yılında yazdığı  'Vişne Bahçesi' adlı eser, Rus toprak aristokrasisinin çözülüş sürecinde, bir zamanlar kölesi oldukları toprakların yeni sahibi olmak için çabalayan kesimle, çalışmayan ve yaşamın ekonomik, toplumsal, siyasal değişimini kavrayamayan kesimin karşı karşıya gelişlerini ele alıyor.

 

Yaşar Niyazbayev, Ekaterinburg, Cihan