Rusya meteorolojisinden soğuk hava uyarısı: Çarşamba Moskova eksi 26

8

Türkiye’yi eksinin altına düşmesi beklenen soğuklar ayağa kaldırırken, Moskova son bir aydır ortalama eksi 20 derece soğuklarla yaşamaya devam ediyor. Hafta içinde soğuk hava dalgası etkisini iyice artıracak. İstanbul eksi beşleri görmesi beklenirken, Moskova’da soğuklar Çarşamba ve Perşembe günleri eksi 26’larda seyredecek. Perşembe gününe kadar aralıklarla devam edecek kar yağışlarının Cuma günü güçlenmesi bekleniyor.

 

Rusya Meteoroloji tahmin merkezinin verilerine göre hafta içi gece ve gündüz hava sıcaklıkları şu şekilde gerçekleşecek:

 

  • Pazartesi: -21 ⁄ -17
  • Salı: -25 ⁄ -18
  • Çarşamba: -26 ⁄ -16
  • Perşembe: -26 ⁄ -14
  • Cuma: -20 ⁄ -10
  • Cumartesi: -13 ⁄ -8
  • Pazar: -13 ⁄ -7

Olağanüstü Hal Bakanlığı’ndan Türkiye’ye soğuk hava uyarısı

Türk basınında yer alan bilgilere göre Rusya'dan Türkiye'ye yeni soğuk hava dalgası geliyor.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye'yi de kapsayan bölgede kışın en soğuk günlerinin çarşamba günü yaşanacağını bildirdi.

Rusya Meteoroloji Dairesi ile Acil Durumlar Bakanlığı bir uyarı bildirisi yayınladı ve çarşamba günü Türkiye'nin Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleriyle, Ege'nin kuzey kesiminin eksi 15 derece olacağını bildirdi.

Rusya Meteoroloji Dairesi ve Acil Durumlar Bakanlığı dün Türkiye'yi ilgilendiren iki uyarı bildirisi yayımladı. Bakanlık, önce Türkiye'yi de kapsayan bölgede kışın en soğuk günlerinin önümüzdeki hafta yaşanacağını, hafta başında Rusya'nın Karadeniz kıyısında sıcaklığın eksi 20'yi, perşembe günü de Türkiye sahillerinin eksi 15'i göreceğini duyurdu. Akşam saatlerindeyse, ikinci açıklama geldi ve Rus Acil Durumlar Bakanlığı, soğuk havanın hızlı ilerlediğini, beklenenden bir gün önce, çarşamba günü Türkiye sahillerine ulaşacağını duyurdu.

Bugünden başlayarak ilk önce Rusya'nın Kuzey Avrupa kesimini etkisi altına alacak Sibirya kökenli yüksek basınç, yarından itibaren kıtalararası azor akımını yenerek Karadeniz'e inmeye başlayacak. Rusya'nın Karadeniz'e yakın Voronej, Lipetsk ve Belgorod illerinde sıcaklık eksi 36 dereceye kadar düşecek. Salı günü Karadeniz'de çarpışacak olan iki hava akımı, fırtınayla birlikte soğuk havayı Türkiye'ye taşıyacak.

Eksi 38 derece bekleniyor

Rusya'nın Kuzey Avrupa kesiminde önümüzdeki hafta eksi 38 dereceyle düşük sıcaklık rekoru kırılması bekleniyor. Acil Durumlar Bakanlığı, birkaç gün sürecek ayaza karşı yerel yönetimlerden şiddetli don olaylarına karşı şimdiden gerekli tedbirleri alınması talimatı verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan