Kızıl Meydan’daki buz pateni izleyenleri büyülüyor

7

Moskova’nın göbeğindeki Kızıl Meydan’da faaliyet gösteren buz pateni, yerli ve yabancıların ilgi odağı haline geldi.


Avrupa’nın en büyük buz pateni de sayılan Kızıl Meydan’daki paten alanı yaklaşık üç bin metrekare. Burası artık dört yıldır Moskovalılara ve başkent konuklarına hizmet ediyor. 1 Aralık tarihinde açılan Kızıl Meydan buz pateni alanında 1,5 saatlik kayak yapmanın fiyatı 500 ruble (yaklaşık 20 dolar). 

Buz patenin hemen yanında vatandaşlara yönelik ahşap yapımlı kafe de hizmet veriyor. Patenin duvar alanlarında ise eski Sovyet yıllarına ait mizah simgelerle boyalı. Bu alan çocukların doyasıyla eğlendiği bir mekan. 

Kızıl Meydan buz pateni Yılbaşı, Noel ve Tatyana Günü (öğrenci bayramı) günlerinde ünlü buz pateni yıldızı Rus sporcu ve sanatçıların  katılımıyla gösteriler, konserler gerçekleştiriliyor. Yetkililer, Kızıl Meydan buz pateni alanının Mart ayına kadar faaliyet göstermesine de yeşil ışık yakıyor.

Yalnız Moskova’daki buz pateni alanı  sadece Kızıl Meydan’la sınırlı değil. Başkentte bulunan onlarca paten merkezinden bazıları şunlar: Botaniçeskiy Sad metrosu, İskra buz pateni; Medvedkovo bölgesi, Buz Sarayı buz pateni; Sokolniki bölgesi, Noçnoy buz pateni; Park Kulturı buz pateni; Dinamo bölgesinde Noçnoy buz pateni

Fuad Seferov, Moskova, Cihan