Stalin gazozu üretildi

3

Rusya’da eski SSCB lideri Jozef Stalin resimli gazoz üretildi. Moskova, İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm sayfası sayılan Stalingrad savunmasının 67. yıldönümüne (2 Şubat 1943) hazırlanıyor. Stalin resimli içeceklerde bu günlerde sürpriz olarak sunulacak.

 

Anma törenleri çercevesinde Volgograd kentinde (eski adı Stalingrad) bir yerel fabrika üzerinde Stalin’in askeri üniformalı fotoğrafının bulunduğu gazozlu içecekler üretti. 

Fabrika sahibi Boris İzgarşev, bu üretimlerinin İkinci Dünya Savaşı gazileri için hazırladıklarını belirtti. İzgarşev, “Beğensek de beğenmesek de bu bizim ortak tarihimiz. Ve savaşı bizzat Stalin kazandı. Bu yüzden gazoz şişelerinde Stalin’in resmini koyduk.” dedi.

Rus gazoz üreticisi, Stalin’in yanısıra ünlü Sovyet mareşalları Jukov ve Rokossovski’nin resimlerinin de bulunduğu soğuk içecekler ürettiklerini kaydetti. İzgarşev, Stalingrad savunması anma törenlerine gelen savaş gazisi ve konuklar için Stalin resimli gazoz içeceklerin bir “sürpriz” olacağına da inanıyor. 

Stalin gazozlu içecekler yakın zamanda Volgograd kentinde piyasa da sunulacak. Üreticiler “sürpriz” gazozu normal fiyattan iki misli daha ucuza satmayı planlıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan