Gürcistan’da bir Sovyet askeri anıtı daha yıkıldı

2

Gürcistan’da bir Sovyet askeri anıtının daha yıkıldığı belirtildi. Eski Gürcü Başbakanı Zurab Nogaideli’nin başkanlık yaptığı muhalif Adil Gürcistan Partisi’nden yapılan açıklamada, ülkenin Acarya bölgesinde bir Sovyet askeri anıtının yıkıldığı duyuruldu. 
Muhalif partinin Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Acarya’nın Dioknisi kasabasında bir kaç gün önce yerel makamlar İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Sovyet askerleri anısına daha önce yapılan anıtı yıktı. Anıt daha sonra köyün bir ana okulunun bodrum katına bırakıldı.” dedi. 

Aralık ayında Gürcistan Cumhurbaşkanı  Mihail Saakaşvili’nin talimatıyla Kutaisi kenti yetkilileri parlamento binasının yapılması için Sovyet askeri anıtının yıkımına başlamıştı. Anıtın patlatılması esnasında bir anne ve kızını anıttan kopan parçalardan etkilenerek hayatlarını kaybetmişti. Heykelin mimarı Merab Berdzenişvili anıtı yıkmanın II. Dünya Savaşı'nda hayatlarını veren binlerce Gürcü askere karşı saygısızlık ve hakaret olduğunu söylemişti. 46 metre yüksekliğindeki bronz heykelin yıkılması Gürcü muhalefetinin de tepkisine neden olmuştu. 

Olay üzerine Rusya Başbakanı  Putin, Kutaisi kentinde Sovyet askeri anıtının yıkılmasına sert tepki göstererek, "Bu anıtı tekrar Moskova'da dikeceğiz!" demişti. Rusya Başbakanlık toplantısında konuşan Putin, "Anıtın yıkılması, eski SSCB halklarının hafızasından ortak geçmişimizin silinmesi için yapılan yeni bir çabadır. Bu anıtı bir zamanlar ortak devletimizin başkenti sayılan Moskova'da tekrar dikeceğiz." diye konuşmuştu. Gürcü diasporasının anıtın yeniden inşasında aktif görev alacaklarını umduğunu ifade eden Rusya Başbakanı, "Moskova şehir yönetiminin de yer gösterme konusunda yardımcı olacağını bekliyoruz. Allah'a şükür mimar sağ. Kendisi ile irtibata geçilecek." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan