Putin'in en beğendiği şarkıcıya vekil koltuğu

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in en sevdiği müzik grubu 'Lyube'nin assolisti Nikolay Rastorguyev, Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'da boşalan bir milletvekilinin yerine getirildi.


Merkez Seçim Komitesi basın merkezinden yapılan açıklamada, Rus müzik severler tarafından yurtsever şarkıcı  olarak tanınan Nikolay Rastorguyev'in iktidardaki Birleşik Rusya Partisi milletvekili olarak önerildiği ve Seçim Komitesi'nin de teklifi kabul ettiği bildirildi.

Rastorguyev, Duma milletvekili ve Birleşik Rusya üyesi Sergey Smetanyuk'un Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Ural Federal Bölge Devlet Başkanı Özel Temsilcisi olarak atanmasının ardından mecliste boş kalan koltuğa aday gösterildi. 

Birleşik Rusya'dan basına yapılan açıklamada, Rastorguyev'in yetenekli, popüler bir müzisyen ve  gerçek bir profesyonel olduğu belirtilerek, "Nikolay Rostarguyev ayrıca gençlerin yurtseverlik anlayışlarının gelişiminde ve modern Rus kültürünün gelişiminde katkıda bulunuyor." denildi. 

Birleşik Rusya Merkez Kurulu Komitesi Başkanı Andrey Vorobyov ise milletvekilli görevinin Rastorguyev'e çalışmalarını hayata geçirmede yeni imkanlar sunacağını  kaydetti. 

1997 yılında Rusya Halk Sanatçısı unvanına layık görülen Rastorguyev'e 2007 yılında dönemin Devlet Başkanı Putin tarafından da 50. doğum gününde Anavatan'a Hizmet madalyası verilmişti. Rastorguyev bir kaç filmde baş rol almış ve İngilizce solo albüm çıkartmıştı. 

Brileşik Rusya partisinde milletvekilleri arasında film yönetmeni Stanislav Govoruhin, Bolşoy Tiyatrosu balerinlerini Svetlana Zaharova, şarkıcı İyosif Kobzon, televizyon sunucusu Valeri Komissarov, Alina Kabayeva gibi olimpiyat şampiyonu olan sporcular da yer alıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan