Rusya mafyanın raporunu çıkardı: 249 suç örgütü var

15

Rusya İçişleri Bakanlığı  ülke genelinde mafya ve çete olarak örgütlü suç şebekelerini belirledi. Rusya kriminal suçlar araştırma departmanı başkanı İskender Galimov ülke genelinde 249 suç örgütü tespit ettiklerini ve bu örgütlere bağlı 11 bin çete üyesinin bulunduğunu açıkladı.


Galimov basına yaptığı açıklamada, "249 suç örgütüne mensup 11 bin 622 çete üyesi tespit edildi. Sadece Moskova'da 20 ayrı suç şebekesi var. En kalabalık olan çetenin 500'den fazla üyesi bulunuyor." bilgisini verdi. 

Bakanlık yetkilisi 149 mafya liderinin Rusya'da aktif olduğunu, bunlardan üçte birinin de Moskova ve çevresinde faaliyette olduğunu söyledi. Bakanlık yetkilisi bu suç örgütlerine karşı nasıl mücadele edileceği ile ilgili detay bilgi vermedi. Çete üyelerinin önemli bir kısmının Gürcü asıllı olması dikkat çekiyor.

Rusya'da önceki gün açıklanan ekonomik suç raporundaki artış da yetkililerin dikkatini çekiyor. İçişleri Bakanlığı raporuna göre 2009 yılında 8 kat artan ekonomik suçların toplam rakamı 33 milyar dolara ulaştı. Tüm çabalara rağmen rüşvet ve benzeri suçlarda artış yaşanması yetkilileri endişelendiriyor.

Rusya'nın en büyük mafya liderlerinden biri olan Yaponçik lakaplı Vyaçislav İvankov Ekim 2009'da görkemli bir törenle toprağa verilmişti. Temmuz 2009'da vurulan İvankov hayatını kaybetti. İçişleri Bakanlığı yetkililerine göre, İvankov'un örgütünden ayrılan küçük gruplar kendi örgütlerini oluşturmuş durumda.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan