Rusya’da boşanmak artık iki kat daha pahalı

59

Rusya’da boşanma işlemleriyle ilgili alınan devlet harç vergisine zam yapıldı. 29 Ocak’tan itibaren yapılacak yeni tarifeye göre, boşanmak isteyen çiftlerin devlet kasasına ödeyeceği para 400 ruble (13 dolar) oldu. Daha önce ise bu rakam 200 ruble idi. 
Ayrıca yeni vergi uygulamaları  çerçevesinde kimlik ve yurtdışı pasaportu almak için ödenen para miktarı da iki misli artırıldı. Araba numarası almak isteyen vatandaşlar bundan böyle dört misli daha fazla vergi ödeyecek. Örneğin Trafik Müdürlüğü’nde numara alırken arabanın sicil kayıt işlemleri bin 500 rubleye (50 dolar) mal olacak. Daha önce ise bu fiyat 400 ruble idi. 

Siyasi parti kurmanın bedeli 130 dolar

Yeni vergi fiyatları, siyasete girmek isteyenleri de etkiledi. Bundan böyle siyasi partisinin sicil kayıt işlemi için politikaçı dört bin ruble (130 dolar) para yatıracak.  Eski fiyatı ise iki bin ruble idi. Bir medya kurumunun kayıtı ise bin rubleden dört bin rubleye kadar yükseldi. 

Rusya Maliye Bakanlığı yeni vergi ek yasası uygulamasından 30 milyar ruble (1 milyar dolar) kazanmayı planlıyor. Böylece toplam olarak 2010 yılında devlet harç vergilerinden dolayı bütceye yaklaşık 80 milyar ruble (2,8 milyar dolar) girebilecek.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan