Rusya’da korkutan rapor: Ekonomik suçlar 8 kat arttı, kayıp 33 milyar dolar

0

Rusya’da ekonomik krizin ülkeye verdiği en büyük zarar ekonomik suçlarda yaşanan patlamada görüldü. 2009 yılında yüzde 745 artan ekonomik suç rakamları yetkilileri endişelendiriyor. İçişleri Bakanlığı Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapora göre geçen yıl 428 bin ekonomik suç tespit edildi. Bu olaylardan kaynaklanan toplam zarar 1 trilyon ruble (33 milyar dolar).


The Moscow Times’ın haberine göre rüşvet ekonomik suçlar arasında ilk sırada yer alıyor. 2009’da rüşvet suçları alınan tüm önlemlere rağmen yüzde 13 arttı. Rüşvetle Mücadele Komisyonu Başkanı Anatoli Golubev, insanların ekonomik kriz sürecinde ayakta kalmayı hedeflediklerini, bu çerçevede her yolu kullandıklarını söyledi. Golubev’e göre bunların içinde en kolay olanı da rüşvet ve komisyon.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev göreve geldiği günden itibaren rüşvetle mücadele konusunda özel komisyonlar oluşturdu. Ancak yüksek rakamların döndüğü ve bürokratik yapı içinde ahlaksızlık olarak görülmeyen rüşvetin önlenmesinde henüz bir ilerleme sağlanamadı. Rüşvetin en çok işlediği kurumlar arasında askeriye, gümrükler ve polis teşkilatı yer alıyor.

Medvedev önceki gün yeni bir değerlendirme yaparak polis teşkilatında modernizasyona gideceklerini, çalışan sayısını yüzde 20 azaltarak ücretlere de zam yapacaklarını açıkladı. Medvedev, yeni değişiklikle İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev’den araştırma komisyonu atamaları ile ilgili yetkisini de aldı. Komisyon doğrudan başbakan tarafından atanıyor.

Yetkililer Rusya’da hızla artan ekonomik suçlarla mücadele için yeni bir birim oluşturulmasını, bu konuda deneyimli bürokratların da burada istihdam edilmesini öneriyor. Uzmanlar ekonomik suçlardaki artışın, yabancı yatırımcılar açısından da ters etkisi olduğuna dikkat çekiyor.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan