Medvedev’den Avatar yorumu: İyi hoş, ama tiyatronun yerini tutamaz

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ünlü sinema yönetmeni James Cameron’un Avatar filmiyle ilgili yaptığı yorumda, “Avatar iyi hoş, ama tiyatronun yerini tutamaz.” dedi.

Medvedev büyük Rus yazar Anton Çehov’un 150.yıldönümü (29 Ocak 1860) nedeniyle yazarın doğduğu Taganrog (Rusya’nın güneyi) kentini ziyaret etti. Çehov’un anma töreni çerçevesinde kentteki etkinliklere katılan Medvedev, yazarın heykeline çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. 

Daha sonra Medvedev Çehov’un okuduğu tarihi liseyi ziyaret etti. Burada ise Devlet Başkanı’nı bir sürpriz bekliyordu: Küçük erkek çocuklar Çarlık dönemine ait eski lise yıllarını anlatan bir tiyatro gösterisi sundu. Eski lise kıyafetiyle Çehov’un yaşadığı okul yıllarını canlandıran minik öğrencilerin gösterisini Medvedev büyük beğeniyle izledi. Başkan, “Bugün sizlerle burada olmam beni mutlu etti... Çehov büyük yazar. Yazarın jubile gününün ilk yarısını doğduğu kentte yaşamak benim mutluluk kaynağım... Biz hepimiz büyük Çehov dünyasının küçük insanının (Yazarın eserlerinde anlattığı “küçük insan” kahramanı) parçasıyız.” diye konuştu.

Daha sonra Medvedev, kentin tiyatro binasını da ziyaret etti. Burada ünlü Rus sanat ve sinema yönetmenleriyle bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı, günümüzün sanat ve kültür gelişmelerini de konuştu. Lenkom tiyatrosu Başkanı Mark Zaharov, Çehov’un hem kalem hem de tiyatro dünyasına muazzam katkı sağladığının önemle altını çizdi.

Zaharov’un görüşlerine katılan Medvedev, “Tiyatro sanatı hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Bana sahnede görev almak nasip olmadı, ama konferanslar verdim, konuşmalar yaptım. İnternetten konuşmayı dinleyebilirsin, tiyatro salonunda da dinleyebilirsin. Tiyatrodaki okunanlar ise daima hafızalarda kalacak. Tiyatro sanatı daimidir, tiyatro hiçbir zaman kaybolmaz. Avatar filmi iyi hoş, ama tiyatronun yerini tutamaz.” dedi. 

Medvedev, öğrencilik yıllarında Çehov’u beğeniyle okuduğunu da sözlerine ekledi. Medvedev'in eski Rus kıyafetleri giyinmiş küçük kızlarla hatıra fotografı çektirmeyi ihmal etmedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan