Meteorolojiden sıcak haber; Şubat'ta kar geliyor, soğuklar gidiyor

4

Ocak ayında son 50 yılın en soğuk günlerini yaşayan Moskova'ya Rusya Meteorolojisi'nden sıcak haber geldi. Şubat ayının Moskova'da kar yağışı ile başlayacağı beliten Moskova Meteoroloji Merkezi, ısınmaların başlayacağını ve ay içerisinde +4 derecenin görülebileceğini duyurdu.

Moskova Meteoroloji Merkezi'nden yapılan açıklamada son 50 yıl içinde ilk kez Rusya'nın Avrupa kısmında Ocak boyunca hiç ısınmanın görünmediği belirtildi. Uzmanlar ayrıca Moskova'da Ocak 2010 boyunca devam eden hava durumunun son 10 yılda en soğuk ilk ay olduğunu tespit etti. 

Ria Novosti'ye açıklamalarda bulunan Moskova Meteoroloji Merkezi uzmanı, "Şubat ayı Moskova'da kar yağışı ile başlayacak. Ardından hava sıcaklığı artacak. 1 Şubat gecesinde bölge sıcak hava atmosferi altında kalacak. Sıcaklık o gece +4 dereceye kadar yükselecek. Sıcaklık önceki günden 8 derece daha yükselmiş olacak." şeklinde konuştu. 

Şubat'ın sıcak havaların oluşmasıyla başlayacağı belirtilse de Ocak ayının son günlerde ayaz hava hakim olacak. Uzmanlar cumartesi günü 30 Ocak tarihinde sıcaklıkların eksi 10'u göstereceğini, pazar günü de eksi 4'e kadar havaların ısınacağını kaydediyor. 

Öte yandan  Moskova belediyesinin karın şehir merkezinin dışına yağdırılması yönündeki projesi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu yıl uygulanmasına izin verilemeyen proje gelecek yılın da gündeminde olacak. Kar bulutlarının şehir merkezinin dışına taşınması şeklinde gerçekleşecek kimyasal işlemlerin maliyetinin 180 milyon ruble (7 milyon dolar) olması bekleniyor. Kar bulutlarının taşınması savunanlar oluşacak trafiğin önlenmesi ve güneşli bir kış mevsiminin yaşanmasını da maliyetin dışında ek avantajlar olarak savunuyor. Ancak Kar önleme projesi çevreci örgütler ve Moskova dışındaki bölgelerin yoğun tepkisine neden olmuştu. 

Moskova Belediyesi’nin karla mücadele için yaklaşık 300 milyon ruble (12 milyon dolar) ek bütçe ayırmıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan