Moskova’nın en iyi çöpçüleri Kanarya adalarına tatile gidiyor

8

Başkent Moskova’da “Moskova Temizlik Görevlisi” yarışmasını kazanan 20 çöpçü, mükafat olarak Kanarya adalarına tatile gönderilecek. Tatile gidecek isimler arasında Moskova’nın sokak ve avlularını temizleyen ve hergün milyonlarca insanın karşılaştığı Orta Asya kökenli temizlik işçileri yok.


Moskova Belediyesi’nin her yıl düzenlediği  “Moskova Temizlik Görevlisi-2009” yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmayı başkentin 20 temizlik (her bölgeden ikişer kişi) görevlisi kazandı. Mart ayında Moskova’nın en iyi temizlik görevlilerini sürpriz bekliyor. Moskova Belediyesi’nin katkılarıyla 20 temizlik görevlisi Kanarya adalarına iki haftalığına tatile gönderiliyor. Tatil boyunca Moskovalı temizlik görevlilerine Moskova’nın Sviblovo bölge Belediye Başkanı Sergey Burov da eşlik edecek. Moskova Belediyesi bu tatil için dört milyon ruble (130 bin dolar) ayırdı. 

Moskova oturumu olan yarışmaya katılabiliyor

Kanarya adalarına gidecek olan çöpçüler arasında her gün görmeye alışık olduğumuz Orta Asya kökenli temizlik görevlisi yok. Bunun nedeni şu: Belediye şartlarına göre yarışmaya ancak Moskova’da uzun yıllar yaşayan ve Moskova oturumu (propiskası) olan temizlik görevlileri katılabildi. Orta Asya kökenli temizlik görevlilerin çoğu böyle bir oturum imkanından yoksun. Moskova Belediye yetkililerinin, ayrıca Rusya vatandaşlarının temizlik işlerine özendirmek için böyle bir tercih yaptığı da kaydediliyor. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan