Rusya’da yine polis cinayeti

12

Moskova’da görevli bir polis memuru tartıştığı polis arkadaşının gözünden ateş ederek öldürdü. İki polisin Hamovniçeski savcılık binasının korunmasından sorumlu oldukları belirtiliyor.

Olayla ilgili açıklama yapan Rus polis yetkilisi, “Lev Tolstoy sokağındaki savcılık binasını korumakla görevli olan iki polis kendi aralarında tartışma girdi. Tartışma sonucunda polislerden biri diğerinin gözüne silahını dayararak ateş etti. Polis olay yerinde öldü.” dedi.

Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Moskova bölgesi Başkanı Anatoli Bagmet, olayla ilgili Rusya Federasyonu Ceza Kanun 105.Bölümü 1.Maddesi (Cinayet) gereği soruşturma açıldığını kaydetti. Savcı Bagmet, “Polis katil teslim oldu ve olay yerinde göz altına alındı.“ diye konuştu. Rus basınında çıkan haberlerde polislerin kimliği de belirtildi. Haberlere göre, katil polisin soyadı Dodonov, hayatını kaybeden polisin soyadı ise Kopılov. 

Moskova Emniyet Müdürlüğü: Dikkatsizlik de olabilir

Ayrıca Moskova Emniyet Müdürlüğü  Enformasyon ve Halkla İlişkiler Masası’ndan yapılan açıklamada olayın doğrulandığı belirtildi. Moskova polisi, vakanın polisin beylik tabancasıyla ilgili dikkatsizlik davrandığı nedeniyle de olabileceği vurgusunu yaptı. 

Rusya’da son zamanlarda polislerin isminin karıştığı cinayet olaylarının sayısı artarken Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev mücadele çerçevesinde İçişleri Bakanlığı’nda köklü reformlar yapacaklarını kaydetmişti. 

Ülkede bazı polisler de sorunlarını dile getirebilmek için internette You-tube üzerinden ülke yönetimine şikayette bulunuyor. Aralık ayında Novorossiysk kentinde polis albayı Aleksey Dımovski’nin başlattığı bu ilginç videolu ifşaatın ardından bir kaç polis de aynı yönteme başvurdu. Geçtiğimiz hafta soruşturma yetkilileri Dımovski’yi “dolandırıcılık” suçuyla göz altına almıştı.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan