Rusya’dan Japon teknelerine ateş açıldı

1

Rusya’nın Uzakdoğusu’ndaki kara sularını ihlal ettiği gerekçesiyle iki Japon balıkçı teknesi, Rus sınır bırliği tarafından silahlı saldırıya uğradı. Japonya Rusya’ya olayla ilgili resmi yazı göndererek, gelecekte bu tür vakaların (silahlı ateş) yaşanmaması için önlem alınmasını istedi.


Japonya’ya ait balıkçılık yapan iki tekne Güney Kuril bölgesinde Rus kara sularını ihlal edince Rusya Sınır Birliği askerleri “dur” uyarı ateşinde bulundu. Rusya istihbarat servisi FSB’ye bağlı Sınır Birliği Sahalin Bölge Basın Dairesi’nden yapılan açıklamada, “İki Japon teknesi bölgedeki Kunaşir adasının kuzeybatısında görüldü. Gemiler Rusya Federasyonu’na ait kara sularda bulunuyordu. Bu da, Rusya ve Japonya’nın 21 Şubat 1998 yılında onayladığı sözleşmede yer alan kuralların ihlal edildiği anlamına geliyor. Sınır birliğimize bağlı görevli askerlerin uyarı ateşine rağmen Japon balıkçılar buna aldırmayarak karasularımızda hareket etmeye devam etti. Bunun üzerine askerlerimiz teknelere ateş etmek zorunda kaldı. Altını çizerek belirtiyoruz: Teknelere ateş, uyarı ateşinden sonra yapıldı.” denildi.

Japonya: Balıkçılarımız izin verilen yerde balık avlıyordu

Olay Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından da doğrulandı. Bakanlık Rusya masası yetkilisi, olayla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı’na resmi yazı da gönderdiklerini belirtti. Japon diplomat, “Olayda Japon balıkçılar zarar görmedi. Balıkçılar ikili anlaşmaya uygun olarak izin verilen bölgede balık avlıyordu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’na gönerilen resmi yazıda gelecekte bu tür vakaların yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması istenildi.” diye konuştu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan