Kilise Medvedev'i Çar gibi karşılayacak

4

Rusya Ortodoks Kilisesi Bolşevik Devrimi öncesi Çarlık Rusya'sının geleneklerini canlandırıyor. Kilise müzisyenleri Çar’ların karşılandığı özel çan sesleri ile Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in karşılayacak. Medvedev için hazırlanan Çar bestesi Kremlin’e gönderildi. Onay çıkması durumunda Medvedev herhangi bir şehre gittiğinde tüm kiliseler Medvedev için bestelenen çan müziğini çalacak.

Moskova Kilise Çan Çalar Okulu Yöneticisi İlya Drozduhin 1917 Bolşevik Devrimi'nden önce her çarın kendine has çan sesinin bulunduğunu belirterek, Çar'ın halkın karşısına çıktığı zaman özel bestelenen çan seslerinin çalındığını anlattı. Drozduhin aynı şekilde Rusya devlet Başkanı Dmitri Medvedev için de bir beste yazdıklarını söyledi. 

Drozduhin okullarından bir öğretmen ile birlikte Medvedev için çan bestesi yazdıklarını belirterek, "Devlet Başkanı Medvedev için özel karşılama müziği besteledik. Bir studyoda kayıdını yaptık. Bir hayal edin, Medvedev bir şehre geldiğinde tüm çanlar aynı melodiyi çalıyor. Muhteşem bir şey bu." dedi.

Medvedev için bestelenen çan müziği Devlet Başkanı Genel Sekreterliğini gönderildi, ancak sekterlikten henüz bir cevap gelmedi.

Devletin kilise ile iç içe olması gerektiğini savunan Drozduhin 1930'lu yıllarda Stalin'in Kilise çanlarının çalmasını yasakladığını hatırlattı. Drozduhin, "Ancak 1946'dan sonra çanların çalmasına tekrar izin verildi. Savaş komünist siyasetçilerin din ile ilgili düşüncelerine ciddi etki yaptı. Yavaş yavaş çan kültürü tekrar canlanmaya başladı. 1970’li yıllarda Kiliseler çanları tekrar kulelere yerleştirme imkanı buldu." şeklinde konuştu.


Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan