Sokağa çıkan muhalefet Putin’i istifaya çağırdı

0

Rusya’nın Avrupa’nın ortasındaki şehri Kaliningrad’da toplanan on binden fazla kişi yaşam koşullarının zorlaşmasını ve işsiz kalmalarını protesto etti. İlk kez iktidar partisi Birleşik Rusya’nın dışında tüm muhalefet partilerinin birlikte gerçekleştirdiği gösteriye, Komunist Parti, Liberal Demokrat Parti, Adaletli Rusya Partisi, Kremlin karşıtı ‘Öteki Rusya’ ve Dayanışma hareketi ve bir çok bölgesel organizasyon katıldı. Gösteride konuşma yapan liderler Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in istifası istedi.

Gösteride konuşma yapan Öteki Rusya hareketi liderlerinden Boris Nemtsov, yaşam koşullarının giderek pahalandığını, elektrik, ulaşım, ve diğer faturalara yüzde 25-30 civarında zam geldiğini söyledi. Bir taraftan işsizliğin artmaya devam ettiğine değinen Dayanışma hareketi lideri İlya Yaşin de iktidarı görevi bırakmaya davet etti.

Resmi tahminlerin dışında zorunlu giderlere gelen zam nedeni ile sadece Ocak ayında yüzde 1,7’lik enflasyon rakamının oluştuğuna dikkat çekiliyor. Bölge halkının en büyük problemlerinden biri de Avrupa’nın ortasında bulunmalarına rağmen vize problemi yaşamaları. Dışardan getirilen ikici el otomotivlere gelen vergiler ise Aralık ayından bu yana bölgede protesto ediliyor. 
Rusya’da makro ekonomik göstergelerde olumlu sinyaller gelse de, halkın yaşamına bunun yansıması henüz görülmüyor. 2009’da yüzde 8,5-9 küçülen Rusya ekonomisinde işsizlik oranları da farklı verilere göre yüzde 7 - 8,2 arasında değişiyor.  

Mevcut sıkıntılarla birlikte halkın büyük çoğunluğu iktidarın alternatifi olduğunu düşünmüyor. Kamuoyu araştırma şirketi VTsIOM’un Ocak ayında gerçekleştirdiği ankete göre Putin’e destek yüzde 54’leri bulurken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e güven ise yüzde 42’yi buluyor.
Zyuganov’dan barışçıl protesto çağrısı

Komunist Parti’nin bölge temsilcileri ile Moskova’da bir toplantı gerçekleştiren Komunist Parti lideri Gennady Zyuganov’da partilileri barışçıl protesto eylemleri ve halkın organize edilmesi ile sorunun üstesinden gelinebileceğini söyledi. “Verin silahımı!” diyerek yola çıkılmasının mümkün olmadığını ifade eden Zyuganov, “İşçi organizasyonları, ticaret birlikleri, gençler, kadınlar, gaziler ve toplumun diğer kesimleri yasal gösteriler için harekete geçmeli. Burada sadece hakkımızı istiyoruz. Toplu hareketler sadece kişisel durumumuzu değil, tüm ülkenin kaderini değiştirecek.” şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan