McDonald’s Rusya’da günlük 600 bin müşteriye ulaştı

6

Sovyetler Birliği dağılmadan 31 Ocak 1990’da Rusya pazarına girmeyi başaran McDonald’s yirminci yılını kutluyor. Dünyanın dev fast-food zinciri Rusya’da 218 restoranla günlük ortalama 600 bin müşteriye ulaştı. Yirmi yıllık Rusya pazarı tecrübesinin ardından McDonald’s’a Rusya’da yeni bir rakip geldi. Artık tek başına olmayan McDonald’s’lar rakip Burger King zincirlerinin ilk halkası Moskova’da faaliyetlerine başladı.

McDonald’s’ın 20 yıllık hikayesini kaleme alan Ria Novosti, ilk günü anlatıyor. Rusya’nın başkenti Moskova’da Puşkinskaya meydanında açılan ilk restoranda hamburger yiyebilmek için 5 binden fazla kişi açılışa katıldı. İlk günün sonunda ise dünya çapında bir rekor kırılarak 30 bin kişiye hamburger ve Coca-Cola satışı yapıldı. Şirketin daha önceki rekoru ise Budapeşte’de açılan restoranda günlük 9 bin 100 kişiye hamburger satışı yapabilmeleri.

Kuyrukta saatlerce beklemeye alışık olan Sovyerler Birliği vatandaşları McDonald’s kuyruğunda da geceyi geçerdi. O günlerde bir McDonald’s hamburger 1,5 rubleye satılıyordu. Big Mac ise 3,75 ruble. Sovyet çalışanlarının maaşları da ortalama 150 ruble civarında idi. Bir aylık otobüs abonman bileti de 3 ruble.
1993 yılına gelindiğinde Eski Arbat’ta ikinci restoranı açan şirket, kısa süre sonra da Tverskaya caddesinde üçüncü zincirini kurdu. Moskova dışında ilk restoran ise St. Petersburg şehrinde 1996 yılında açıldı. Şimdi ise 218 restorana ulaşan şirket, günlük 600 binden fazla müşteriye hizmet veriyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan