Moskova metrosunun bomjlar ve kapkaççılarla başı dertte

2

Moskova metrosunda görevli polisler en fazla evsiz (bomj) ve kadın hırsızlardan şikayetçi. Polise göre bomjlar yolcuları rahatsız ederken, kadın hırsızlar da uyuyan yolcuların cep telefonlarını çalmakla “ünlü” hale geldi.

Rus Nezavisimaya Gazeta gazetesi, Moskova metrosunun ulaşım açısından faydalarının sınırsız olduğunu, ancak yeraltında özellikle geç saatlerde güvenliğin yeterli olmadığına dikkat çekti.

Gazeteye göre metrolarda suç oranı dışarıdan çok daha yüksek. Ya evsizler yolcuları rahatsız ediyor, ya da kapkaççılar cep telefonlarına dadanıyor. Dazlakların ve sarhoşların gece geç saatlerde metrolarda oluşturduğu tehlikede işin cabası.

Özellikle metronun tren garı istasyonlarına bitişik olduğu mekanlar daha vahim. Örneğin yuvarlak hattaki Komsomolskaya istasyonu, burası üç tren garını “buluşturan” bir yer. Bu istasyonda görevli polisler ortalığı iyi göz kulak etmek için sık sık yer değiştiriyor. Moskova metrosu Emniyet Müdürlüğü Personel ve Terbiye Masası Başkan Yardımcısı Viatli Samodurov, Komsomolskaya’nın en fazla suç vakasının yaşandığı bir istasyon olarak tanımlıyor.

Polis yetkilisi, “En fazla suç vagonlarda yaşanıyor. En “popüler” vaka da telefon kapkaççlılığı. Her defasında vatandaşlara söylüyoruz: Eğer kapının kenarına oturduysanız, bu durumda cep telefonunuzu çıkarmayınız! Dinlemiyorlar. Sonra polisten “tanımadıkları bir hırsızın” aranmasını istiyorlar. Çünkü, tanımadıkları hırsız kapının yanında oturanın telefonunu alarak kaçmış.” uyarısında bulunuyor.

En fazla kadınlar hırsızlık yapıyor

Polis yetkilisi Samodurov, metro vagonlarında kalabalık ortamında güvenlik kameralarının da bazen işe yaramadığına dikkat çekti. Samudurov, “Bu hususu göze alan polis arkadaşlarımız vatandaşların iş çıkışı saatlerinde göreve çıkıyor… Uyuyan yolçuları sürekli soyuyorlar. Ve en fazla hırsızlık yapan da bayanlar. Polis arkadaşlarımız onları hırsızlık yaparken suçüstü, elinden tutup yakalıyor.” şeklinde konuştu.

Bomjlar insanları  rahatsız ediyor

Moskova metrosu polisi, evsizlerin veya başka adıyla bomjların ısınmak için vagonları “işgal” ettiğini de belirtiyor. Polis onları dışarı kovmasına rağmen, bomjlar yine bir şekilde metroya “sızmayı” başarıyor. Polisler, “Vatandaşlar vagonlarda uyuyan bomjlardan ve onların kötü kokularından çok rahatsız.” diye anlatıyor. Polis yetkilisi Samodurov, “Metro bomjlar için adeta bir dinleme evi gibi.” diyor.

Kafkasya kökenliler kimlik kontrolünde olay çıkarıyor

Polis yetklisi Samodurov, metroda en fazla Orta Asya ve Kafkasya kökenli vatandaşların kimlik kontrollerini yaptıklarını da itiraf etti. Samodurov, “ 'Göçmen' operasyonu çerçevesinde ve Federal Göçmen Servisi (FMS) ile ortaklaşa yaptığımız kimlik kontrolünü en fazla yabancıların bulunduğu mekanlarda gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Bir FMS görevlisi de, “Biz onların belgelerinin resmi olup olmadığını kontrol ediyoruz. Belgesinde sorun olmayanlardan özür diliyoruz. Belgeleri sahte olanları da merkeze gönderiyoruz, orada ise gereken işlemler yapılıyor. Genelde kontrol ettiğimiz belgelerin yüzde 20’si sahte çıkıyor.” diye konuştu. Polisler kimlik kontrolüne en fazla Kafkasya kökenlilerin karşı çıktığını savundu. Bir polis yetkilisi, “Kafkasya kökenliler çok küstah davranıyor. Bağlantılarıyla tehdit ediyorlar.” sitemde bulundu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan