Rus Çevik Kuvveti OMON'lardan Medvedev'e açık mektup: sabrımız kalmadı

387

Rusya İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel polis gücü OMON'lar, Devlet Başkanı Medvedev’e açık şikayet mektubu yazdı. Polisler, ağır koşullar altında görev yaptıklarından dert yanarak, amirlerinin kendileri üzerinden para kazandığını idda etti.

Mektuba Moskova Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 2. OMON taburuna bağlı 10 polis imza koydu. Polisler mektubun birer fotokopisini de İçişleri Bakanlığı, Başsavcılık ve Moskova Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdi. Rus basınında yer alan iddialara göre, OMON birliği herhangi bir yanıt alamayınca en son Rus dergisi The News Times’ın kapısını çalmak zorunda kaldı.

Polislerin yazdıkları şikayet mektubunda, “Biz 10-15 gündür sürekli, 17-20 saat ve öğle yemeği yemeden çalışıyoruz. Tabur komutanı Binbaşı Yevtikov her polis görevlisinden nöbet sonuna kadar üç kişinin göz altına alınmasını talep ediyor. Eğer yoksa, bu durumda polis mükafattan ve maaşlara yönelik belediye katkısından yoksun bırakılıyor. Binbaşı Yevtikov taburda kendisi için yasadışı bir para kazanma sistemi de kurmuş. Sürekli bize diyor: “Siz kölesiniz ve benim istediğim şeyi yapmak zorundasınız.” ifadeleri yer aldı.

İşe Moskovalıları almıyorlar

Rus polisler, işe Moskova dışından gelen Rusya vatandaşların alındığını da iddia ediyor. Öfkeli polisler, “OMON görevlisinin maaşı 15-16 bin ruble. Artı Moskova Belediyesi’nin katkı payı 10 bin ruble. Moskova dışından gelenler için bu güzel para, ama Moskovalılar için az. Binbaşı Yevtikov 2005 yılında şöyle diyordu: Bize Moskovalılar gerekmez, çok soru soruyolar. Bize sadık ve aptal dışarıdan gelenler lazım. Dışarıdan gelenler çok itaatkar ve yatakhanede kalıyor. Dolayısıyla komutanlarına bağlı.” açıklamasına yer verdi.

Mafya babalarını, villaları ve fahişeleri koruyoruz

OMON polisleri, amirlerinin kendileri üzerinden para kazandıklarını iddia etti. Polisler, “Bizler kendimize ait olmayan görevi yapıyoruz. Örneğin Rublyovo şosse (Rus zenginlerin oturduğu semt) bölgesinde bizim tabur sekiz villayı koruyor. File bölgesinde bir fabrikayı koruyoruz. Arbat caddesinde bir Gürcü mafya babasının ofisinin koruması da bize ait. Bu mafya babası aynı zamanda bir işadamı. 1990’lı yıllarda OMON’a kendisi baskı yapıyordu. Günümüzde bu sefer özel polis gücü mafya babasını korumasına almış. Bu da onun hoşuna gidiyor. İki OMON jeep arabası mafya babasına yolda eşlik ediyor. Her polis için binbaşı Yevtikov’a 12 bin ruble para veriyor. Yevtikov’un bir yardımcısı Yarbay İvanov, MKAD ve Himki bölgesinde ve üç trengarı meydanındaki fahişelerden para topluyor. Tüm bu mıntıkalar da OMON’un koruması altında.” diyerek şikayetlerini dile getirdi. Şikayetçi polislerin iddiasına göre, Çeçenistan’daki görevli OMON birliği komutanları da bölgede silah, ruhsat ve mazot ticareti yapıyor.

İçişleri Bakanlığı: İddialarla ilgili gereken araştırmayı yapacağız

OMON polislerinin iddialarına karşılık, Rusya İçişleri Bakanlığı gereken araştırmaların yapılacağını  kaydetti. İçişleri Bakan Birinci Yardımcısı General Mihail Suhodolski, “Mektupta yer alan iddialara gelince tüm bunlar araştırılacak. Eğer tüm bunlar doğrulanırsa -gerçi çok kuşkuluyum bu konuda- yasayı ihlal edenler en sert şekilde cezalandırılacak. Yok şayet mektupda yer alan iddialar yalan çıkarsa, ülkemizin yasaları çerçevesinde güvenlik gücü görevlilerimizin hassasiyet ve onurunu koruyacağız.” dedi.

Rus Eho Moskvı radyosuna konuşan Moskova Emniyet Müdürlüğü Basın ve Enformasyon Dairesi Başkan Yardımcısı Janna Ojimina, polislerin iddialarının kesin dille yalanlayarak OMON birliğinin iyi maaş aldığını ve indirimlerden yararlandığını belirtti. Ojimina, mektubu yazan polis görevlilerinin çoğunun geçen yıl işten kovulduğunu da kaydetti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan