Rusya’da ilk buz otel açılıyor

7

Rusya’da ilk kez bir buz otel açılıyor. Rusya'nın en kuzeyindeki Arhangelsk bölgesinde buzdan inşa edilen otel 14 Şubat Sevgililer Günü’nde hizmete girecek.

Buz otelinin yapımı için 150 işçi seferber edildi. Mimar ve heykelcilerin de görev aldığı otelin yapım çalışmalarında üç bin metreküp kar ve 500 metreküp buz kullanıldı. Otel binası buz heykellerle süsleniyor.

Otelde dokuz oda bulunuyor. Otelin organizatörleri odalardaki hava sıcaklığının yaklaşık sıfır olacağını belirterek, “Burada gecelemek isteyenler için özel yataklar hazırladık.” dedi.

 

Otelde ayrıca sergi ve sinema salonu da faaliyet gösterecek. Sinema salonunun 70 kişilik olması planlanıyor. Spor salonu, buz barı ve evlenmek isteyenler için nikah salonu otelin özellikleri arasında yer alıyor. Sevgililer Günü tarihinde evlenen çiftler burada nikahını kıyabilecek. Akşam saatlerinde otelde ünlü Rus yıldızlarının katılımıyla konserlerin sunulması da planlanıyor.

Rus Kışı-2010 isimli uluslararası  proje çerçevesinde açılacak Buz Otel, 30 Mart’a kadar hizmet verecek. Oteli yapacak Rus yetkililer, projenin başarılı olması durumunda önümüzdeki yıl Arhangelsk bölgesini Kar Başkenti yapmayı da planlıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan