Rusya'dan DSÖ'ye domuz gribi suçlaması

8

Rusya, H1N1 virüsü olarak bilinen domuz gribine yönelik mücadele çerçevesinde harcadığı paraları tartışıyor. Domuz gribi aşısı üretimi için 4 milyar ruble (330 milyon dolar) para harcayan Rusya, Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) ilaç firmalarının lobiciliğini yapmakla suçladı. Rusya parlamentosu milletvekilleri Moskova'nın Dünya Sağlık Örgütü'nden çıkmasını önerdi.

Rusya basınında çıkan haberlere göre, Dünya Sağlık Örgütü bazı ilaç endüstrisi şirketlerin lobiciliğini yaparak, domuz gribiyle ilgili endişeleri abarttı ve ortamı gerdi. Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Sergey Kolesnikov, Dünya Sağlık Örgütü’nün görevinin sırf domuz gribiyle mücadele olmadığını savundu. Rusya Tıp Bilimleri Akademisi uzmanlarında Kolesnikov, “Dünya Sağlık Örgütü’nün yapması gereken başka görevler de mevcut: Şu ve bu hastalıkların tehlikesiyle ilgili uluslararası programlar ve araştırmalar yapmalı. İnsanları korkutmak değil, bilgi vermek ve uyarmak lazım. Korkutmak panik doğurur, ki bu hiçbir zaman fayda sağlamaz. Domuz gribinin tehlikesi diğer normal gripler gibi, burada abartmaya gerek yok. Basında her hafta gribin tehlikesinin arttığıyla ilgili haberler çıktı. Basın ortamı geriyor, Dünya Sağlık Örgütü ise hiç bir şeyi izah etmiyor. Burada örgütün suçu var. Örgütün maddi çıkarı olup olmadığı soruşturma ile ortaya çıkarılmalı.” dedi.

Rus akademisyen milletvekili, Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko’nun domuz gribi paniğinin artmaması için yaptığı çalışmaları da övdü. Onişenko, geçtiğimiz aylarda bazı Rus bilim adamlarının domuz gribiyle ilgili yaptığı açıklamaları sert eleştirerek medya aracılığıyla “terör” yaptıklarını savunmuştu.

Rus milletvekili: Dünya Sağlık Örgütü’nden çıkalım

Birleşik Rusya Partisi Duma milletvekili İgor Barinov da Dünya Sağlık Örgütü’nü sert bir dille eleştirdi. Barinov, “Örgütün ilaç şirketleriyle ilgili el sıkıştığına ilişkin suçlamaların titizilikle araştırılması gerekir. Rusya’nın bu örgüt üyeliğini terk etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkemiz domuz gribi virüsü için dört milyar rubleden fazla para harcadı. Bu parayı en önemli sorunlarımıza harcayabilirdik." dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan