Moskova’nın dilencileri günde 170 dolar kazanıyor

9

Rusya’nın başkenti Moskova ekonomik kriz nedeni ile eski Sovyet ülkelerinden gelen dilencilerin akınına uğradı. Alt geçitlerde, metro ve otobüs duraklarında görülmeye başlayan dilencilerin günlük 5 bin rubleye (170 dolar) kadar para kazanabildikleri belirtiliyor. Dilencilerin ortalama aylık gelirleri ise 50 bin ruble (1700 dolar).

Rusya Bilimler Akademisi Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü’nün yaptığı çalışmaya göre Moskova’da dilenciler bir saatte 200-300 ruble (7-10 dolar)  arasında para kazanabiliyor. Enstitütü’nün çalışmasına göre aylık ortalama bin 700 dolar kazanan Moskova’lı dilenciler, bir çok sektörde çalışanlardan daha fazla gelir elde ediyor.

Başarılı dilenciler ise işlerini geliştirmiş durumda. Henüz çetelerin oluşmadığı dilenciler daha çok kendilerini engelli, küçük çocukla birlikte bir kadın, ya da hasta çocuğuna bakmak zorunda olan bir erkek olarak takdim ediyor. İnsanların büyük çoğunluğu da dilencilere para vermekten kaçınmıyor.

Moskova’da gelenek haline gelmeye başlayan bir başka para toplama yoluda müzik. Özellikle Arbat caddesinde gerçekleştirilen açık hava gösterilerinde de önemli rakamlar toplanabiliyor. Bir saatlik gösteride 6-7 bin ruble (200 dolar) toplayabilen gruplar bile var.

Moskova’lı  dilenciler göçmen dilencilerden rahatsız

Rusya polisi başkent Moskova’da başta olmak üzere artan dilencilerden rahatsız. Moskova’lı  dilenciler polise şikayette bulunarak en çok para kazanabildikleri yerlerde, eski Sovyet ülkelerinden gelen dilencilerin durmasının engellenmesini istedi.

Polisin verilerine göre Moskova metrosunda dilenenlerin sadece yüzde 10’u Moskova’lı. Moskova dışındaki şehirlerden gelen dilenciler yüzde 50’lik bir kesimi oluştururken, eski Sovyet ülkelerinden gelenler de yüzde 40’lık bir rakamı oluşturuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan