Moskova’ya kardan adam yağdı

113

Moskova Natali Sats tiyatro binasının bahçesinde yer alan yüzlerce kardan adam önce görenleri şaşırtıyor, sonra da güldürüyor. Asker gibi bahçede dizilmiş yüzlerce kardan adam, vatandaşların “kar yerine, kardan adam mı yağdı?” sorusuna neden oluyor.

Moskova’nın Vernadski caddesi üzerindeki müzikal tiyatro binasının bahçesindeki heykeller çocukların da oyun merkezine dönüştü. Askeri tören gibi Natali Sats müzikal tiyatro binasının önünü “işgal eden” kardan adamların hepsi birer mizah simgesi.

Başlarında kova, burunlarında havuçlu bembeyaz heykeller adeta gelip geçen vatandaşları selamlıyor gibi.

<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Kardan adam ordusunu torunu Stepan ile izlemeye gelen Liliya Gregoriyevna olgun yaşına rağmen bu güzelliklere çok sevindiğini anlattı. Gregoriyevna, "İlk defa bugün gördüm bu kardan admları ve şaşırdım. Çok hoşuma gitti. Adeta gökten kardan adam yağdı. Tabii ki birilerinin yoğun çalışması sonucu bunlar yapıldı, ancak anlayamıoyurm bunca kar nereden geldi." diye konuştu.

 

Kar heykellerin müzikal tiyatro binasının önüne dizilmesi de tesadüf değil, burada bugünlerde Rus sanatçı Slava Polunin’in “Kar Şovu” isimli gösterisi yapılıyor. Bu ise “20.yüzyılın klasik tiyatro eseri” gibi tanınıyor. Polunin’i ise bilmeyen yok: O dünyanın en iyi palyançosu” ünvanına sahip.

Fuad Seferov, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan