Rusya’dan demokratik adım; 'registre' (ikametgah) uygulaması kaldırılıyor

15

Rusya Federal Göçmen Servisi(FMS) tarafında hazırlanan yeni kanun tasarısına göre Rusya Sovyet döneminden kalan katı 'ikametgah kayıdı' kurallarından vazgeçmeye hazırlanıyor.

FMS resmi temsilcisi Konstantin Potanin yaptığı açıklamada, "Umarım önümüzdeki günlerde daimi ikametgah kayıdı tarihe karışır. Bu bir devrim olabilir. Biz vatandaşların bir şehirden diğer şehre gittiklerinde kolay bir şekilde postane vasıtasıyla 'haberdar etme' niteliğinde ikamet ettikleri yeri bildirmelerini istiyoruz. Aynı şeyi daimi ikametgah için de yapılmasını teklif ettik." diye konuştu. Potanin’e göre şimdilerde registre kurumu rüşvete alışmış memurların bir aracı haline gelmiş durumda.

1993 yılında kabul edilen Rusya Anayasa’sının 27. maddesine göre vatandaşların hareket özgürlüğü var ve herkes sürekli yaşayabileceği bölgeyi seçme hakkına sahip. Ancak mevcut sistem vatandaşların yeni bir bölgeye yerleşiminde yeni kayıt yapma zorunluluğu nedeni ile yer değiştirmeyi zorlaştırıyor.

Bolşeviklerin 1932 yılında kurduğu bu sistem Sovyet insanların ikametgah yerlerini değiştirmeyi neredeyse imkansız kılmıştı. Kısıtlamalar 1950-1960 yılında hafifletilmişti ve Sovyet devletinin çöküşü ile birlikte iptal edilmişti. Yeni kurallara göre bir Rusya vatandaşı ikametgah kaydının bulunduğu şehrin dışında üç aydan fazla FMS'e bildirmeden yaşayabiliyor. Ancak o tarihten sonra şehri ya ikamet kaydı yapmalı ya da ikametgahının bulunduğu şehre gidip gelmeli. Üç aylık dönem içinde de vatandaş biletini elinde bulundurmalı. Aksi takdirde güvenlik görevlileri ceza kesme yetkisine sahip.

Yabancılar ise halen seyahatleri esnasında en fazla üç gün ikametgah kaydı yapmadan dolaşabiliyor. Yabancılar, üç çalışma günü içinde FMS bürolarını ziyaret ederek kalacakları yeri bildirmek zorunda.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan