Rusya'da bavul tüccarlarına toplu infaz; 7 ceset bulundu

32

Rusya’ya bağlı Buryatya Cumhuriyeti’nde bavul ticareti yapan yedi Rus işadamının cesedi bulundu. Rus Güvenlik güçleri Buryatya Cumhuriyeti’nin Zakamensk-Petropavlosvk anayoluna 300 metre yakın bir alanda minibüsün içinde yedi işadamının çesetine ulaştı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İşadamlarının Zakamensk kentinden Sibirya’nın en büyük yerleşim alanı İrkutsk’a hareket etmek üzere yola çıktığı ortaya çıktı. Rusya Başsavcılığı Soruştırma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, korkunç cinayetin Zakamensk kentine 180 kilometre uzak ormanlık bir alanda işlendiğini belirtti. Rusya Başsavcılık yetkilisi, “Anayola yakın bir yerde yedi işadamının cesedini bulduk. Kimliği belirsiz kişilerin, beşi bayan ikisi erkek olmak üzere yedi işadamını önce bıçakladıkları sonra da silahla ateş ederek öldürdükleri tespit edildi.” dedi.

 

Rusya güvenlik gücü yetkilileri, ölen işadamlarının yakınlarının kendilerinden bir kaç gündür haber alamamasından dolayı polise başvurduğunu da kaydetti. Polise bilgi veren işadamı yakınlarına göre, cinayet sonucunda hayatını kaybeden bavul tüccarlarının cebinde 60 bin’er (üç bin dolar) ruble bulunuyordu. Rus basını bavul ticareti yapan iş adamlarının yanlarında yüklü para olabileceği düşüncesi ile bir çete tarafından saldırıya uğramış olabilecekleri yorumlarına yer veriyor.

Olayla ilgili Rusya Başsavcılığı  Soruşturma Komisyonu Buryatya Cumhuriyeti Bölgesi tarafından dava açıldı. Soruşturma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, ölenlerin yakınları ve akrabalarının ifadelerinin alındığı kaydedildi. Savcılık yetkilileri olay yerinde incelemelerde bulunurken, güvenlik güçleri çeşitli iddiaları araştırıyor. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan