Diyalog Avrasya 'Da Moskova Buluşmaları' adlı toplantılarına başladı

3

Diyalog Avrasya Platformu Rusya Federasyonu Koordinatörlüğü yeni binasında  'Da Moskova Buluşmaları' adı altında yuvarlak masa toplantılarına başladı.

Avrasya coğrafyasında bilim ve düşün insanlarını bir araya getirerek diyalog ve barışın güçlenmesine katkı sağlamaya devam eden platform, yeni binasında başladığı haftalık toplantılarının ilkinde ‘sinemanın medeniyetler arası diyalogdaki yerini’ ele aldı.

Toplantıya DA Platformu Onursal Başkanı Prof. Dr. Rostislav Ribakov, sanatçı yönetmen Hodcadurdı Narliyev, Türkmenistan ve Rusya'da ünlü sinema yönetmeni Murad Aliyev, Murad Annamamedov, yönetmen Eduard Redcepov, Türkmenistan Moskova Büyükelçisi Konsolosu Esen Ahmed Ovezoviç, Yazar Leonid Latınin, Gazeteci Valeriy Emelyanov, RUDN Profesörü Oktay Guseynov ve Moskova Pedogoji Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Mahri Orazova konuşmacı olarak katıldı. DA_Moskova_Bulusmalari05

Sinema sanatının kültürlerdeki müzik, drama, resim gibi bütün sanatları barındırdığını  dile getiren gazeteci Veleriy Yemelyanov, böylelikle sinema aracılığıyla bir kültür hakkında geniş anlamda bilgi aktarılabildiğini kaydetti. Farklı kültürlere ait bireylerin biri biriyle tanıştığı zaman haklarında belirli simgeler elde ettiğini belirten Yemelyanov bunların yeterli olmadığını savundu.

Yemelyanov, "Mesala Rus dendiğinde Kremlin ya da Vasiliy Kilisesi akla gelir. Türk dendiğinde ise Sultan Ahmet, İstanbul pazarları akla gelir. Ancak tabii ki her halk bundan çok daha önemli güzelliklere ve özelliklere sahip. İşte burada sinemanın rolü büyük. Sinema olaylara bakışı ve onları yorumlaması ile insanlar ve kültürler arasındaki diyalogları daha üst seviyelere taşıyabilir." diye konuştu.

DA_Moskova_Bulusmalari06Konuşmaların ardından Hodcadurdı  Narliyev'in başrolünü oynadığı Ermak adlı film gösterisi yapıldı.

Diyalog Avrasya Platformu’nun yeni Moskova ofisinin açılışını, aralık 2009’da Rusya Federasyonu’da resmi bir ziyaretle bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin gerekleştirmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan