Yedi bavul tüccarını öldürmekle suçlanan 2 lise öğrencisi ve 1 genç gözaltına alındı

3

Rusya’ya bağlı Buryatya Cumhuriyeti’nde bavul ticareti yapan yedi Rus işadamının toplu infazıyla ilgili ikisi lise öğrencisi olmak üzere üç kişi göz altına alındı.

Rusya Başsavcılık Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, cinayetin aydınlatılmasıyla ilgili yeni gelişmeler olduğunu kaydetti. Markin, “Soruşturma Komisyonu Buryatya Cumhuriyeti bölge savcıları, polis ve istihbarat güçleriyle yapılan titiz ve planlı soruşturma faaliyetleri ve hızlı arama çalışmaları sayesinde bölgede işlenen cinayetle ilgili iki kişi göz altına alındı. Bunlar Zakamensk kent lisesinde okuyan 17 ve 22 yaşındaki öğrenciler. Öğrenciler Ulan-Ude kentinde kıskıvrak yakalandı. Daha önceki saatlerde de Zakamensk kentinde oturan 22 yaşındaki bir genç göz altına alınmıştı.” dedi.

Cinayetin amacı:  pazar yerindeki rekabet

Zanlıların olay yerinde cinayeti nasıl işlediklerine ilişkin ifadelerinin alındığını kaydeden Rusya Başsavcılık yetkilisi, “Cinayeti işlemekteki amaçları yerel pazar yerinde rakiplerin ortadan kaldırılmasıdır, ayrıca da paralarına el konulmasıdır. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.” diye konuştu.

Bavul ticareti yapan yedi Rus işadamının cesedi önceki gün Buryatya Cumhuriyeti’nin Zakamensk-Petropavlosvk anayoluna 300 metre yakın bir alanda minibüsün içinde bulunmuştu. İşadamlarının Zakamensk kentinden Sibirya’nın en büyük yerleşim alanı İrkutsk’a hareket etmek üzere yola çıktığı belirtilmişti. Rusya Başsavcılığı Soruştırma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, korkunç cinayetin Zakamensk kentine 180 kilometre uzak ormanlık bir alanda işlendiği belirtilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan