Çarlar ve Sovyet liderleri av ve tüfek meraklısı çıktı

109


Rus çarları ve Sovyet liderleri av ve tüfek tutkunu çıktı. Çar 2. Nikolay ve Sovyet liderleri Jozef Stalin, Nikita Kruşçev ve Leonid Brejnev sık sık ava gidiyormuş.

Rusya Federal Koruma Servisi (FSO), Kremlin arşivlerinde eski Çar ve Sovyet liderlerine ait bazı  belge ve fotoğrafları gün ışığına çıkardı. Fotoğraflar arasında Romanovlar Hanedanı’nın son imparatoru Çar 2. Nikolay, Sovyet liderleri Stalin, Kruşçev ve Brejnev’in rutin devlet işleri dışında fırsat bulduklarında ava çıktıklarını görüntüleyen siyah beyaz kareler bulundu.

brejnev_av
2. Nikolay avda sınır tanımıyordu

Bazı Rus çarlarının kuş  avını çok sevdiklerini görülen belgelerde, 2. Nikolay'ın av hastası olduğu belirtiliyor. Belgelere göre, son çar Nikolay tüfekle altı ayı, 48 porsuk, 20 kurt, 140 tilki, 899 sokak köpeği, bin 322 kedi, üç bin 341 karga ve 273 baykuş öldürmüş.

Çarlık döneminin yıkılması sonucunda başa gelen Sovyet iktidarları da eski haleflerinden av konusunda hiç de geri kalmadı. Örneğin Stalin ava giderken yanında kapan almayı da unutmazdı. Kapanla av yakalamak Stalin’in özel keyfi sayılıyordu.

Kruşçev ise yaban domuz ve tavşan avlamayı çok severdi. Örneğin 1964 yılında Kruşçev, konuğu olan dönemin Kuba devrimci lideri Fidel Castro’ya kendi maharetini göstermek için iki büyük yaban domuzu, iki keçi ve dört tavşanı tüfekle avladı.

brejnev_av_2
Brejnev’in 90 tüfeği vardı

Sovyet liderlerinden Brejnev’in 90 av tüfeği vardı. Brejnev’in eski Koruma Müdür Yardımcısı Vladimir Medvedev’in anlattığına göre, tüfekleri Brejnev’e arkadaşları armağan etmişti. Medvedev, “Brejnev mükemmel atış yapıyordu, tüfeğin ruhunu anlardı.” dedi.

kruscev_av
Brejnev yaban domuzu ve geyik avlama tutkunu idi. Her atıştan sonra mutlaka hayvanın ölüp ölmediğini kontrol ederdi. Eğer ölmediyse arka arkaya ateş etmekten zevk alırdı. Her avdan sonra Sovyet liderleri piknik yaparak vodka ortamında avın keyfini çıkarırdı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan