Patrik Kirill'den kutsal aile çağrısı

0

Rusya Ortodoks Kilisesi Başkanı Patrik Kirill, erkek ve kadın arasında kutsal bir anlaşma olan nikahın ve aile değerlerinin korunmasını istedi. Dış kiliselerden sorumlu Metropolit İlarion da, günümüzde aile ve sosyal ilişkilerde derin krizin yaşandığını kaydetti.

Moskova’da Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Baltık Cumhuriyetleri Hristiyan Mezheplerarası  İstişare Komisyonu toplantısı yapıldı. “Hristiyan aile küçük bir kilise ve sağlam toplumun temelidir” başlığı altında gerçekleştirilen toplantıya eski Sovyet coğrafyasında faaliyet gösteren çeşitli Hristiyan örgütü temsilcileri katıldı.

Konuklara hitap eden Rusya Partiği Kirill “Çeşitli mezheplere mensup biz Hristiyanlar erkek ve kadın arasındakı birliğin kutsallığını öngören Hristiyan norm ve değerlerimizin dokunulmazlığına bağlı olmamız lazım. Çeşitli ülkelerde yaşayan Hristiyanların bu konudaki görüşü de benzer. Dünya Hristiyan topluluğunun bu hususta belirlediği görevlerle ilgili de bakış açımız örtüşüyor.” dedi.

Rus patrik, aile ile ilgili sorunların çözülmesi için Hristiyan dünyasının önemli katkı sağlaması gerektiğini de belirtti. Kirill, geleneksel aile değerlerine sahip çıkmaya da davet etti.

Kilise sözcüsü: Aile ile derin kriz yaşıyoruz

Rusya Ortodoks Kilisesi Dış Kiliseler Sorumlusu Metropolitan İlarion, günümüzde aile ve sosyal ilişkilerde derin krizin yaşandığına dikkat çekti. İlarion, “Ailedeki krizin nedeni egoizm ve tam bağımsız olmaya çalışmaktır. Günümüzde aile ve akraba ilişkilerindeki kriz, öksüz çocuklar, sokağa atılan minikler, çok sayıda boşanma, evlatları tarafından unutulan yaşlı insanlar, intihar olaylarının ve kurtajların artması, tüm bunlar ailede ve sosyal ilişkilerde derin bir krizin yaşandığını gösteriyor.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan