Perm faciası ders oldu: Yangın güvenliği gerekçesi ile 2 bin 729 restoran ve gece kulübü kapatıldı

16

Rusya’da iki ay içinde yangın güvenliği gerekçesiyle iki bin 729 restoran ve gece kulübü kapatıldı. Perm'de gece kulübünde aralık ayında çıkan yangında 155 kişi hayatını kaybetmiş, 70'den fazla kişi de yaralanmıştı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin eğlence merkezleri ve restoranlara yönelik denetimlerin artırılmasını ve güvenli olmayan işletmelerin de kapatılmasını istemişti.

Rusya Acil Durum Bakanlığı  yetkilileri 17 binden fazla eğlence mekanında incelemelerde bulundu. Bakanlık müfettişleri eğlence yerlerinde yangın güvenliği kurallarını ihlal edildiğine ilişkin 116 binden fazla vaka tespit etti.

Denetlemeler çerçevesinde yerel mahkemelerin verdiği karar gereği, iki bin 729 eğlence yeri, restoran ve disko kapatıldı.

Ayrıca, Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamada, ilgili itfaiye kurumlarına yönelik kuralların ihlal edildiği hususunda 644 soruşturma açıldığı da belirtildi.

5 Aralık tarihinde Perm kentindeki eğlence mekanında çıkan feci yangında 155 kişi hayatını  kaybetmişti. Olay Rusya’da büyük yankı uyandırırken, Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, suçlu olanlarla ilgili “Beyinsizler! Vicdansızlar!” diye sitemde bulunarak, gereken cezaların verilmesini istemişti. Yangında göz altına alınan işletme sahibi ve havai fişek üreticisi firmadan 6 kişi hakkında soruşturma devam ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan