Rusya’da 245 dolar maaş alan polisin 43 bin dolarlık arabası çalınıyor

1042

Rusya’nın kuzey başkenti sayılan St.Petersburg kentinde bir trafik polisinin 43 bin dolarlık Lexus markalı  arabası çalındı. Rus basını, ortalama maaşları 245 dolar olan polislerin lüks arabalara sahip olduğuna işaret ederek, “Daha önce de birkaç polisin pahalı arabası çalınmıştı.” diye yorumda bulundu.

St.Petersburg’lu bir polisin 43 bin dolarlık arabası çalındı. Arabanın uydu sinyalizasyon sistemine sahip olduğu da belirtildi. İncelemelerde, arabanın komşu Gatçino kentinde oturan 31 yaşındaki bir işsiz vatandaşın üzerine kayıtlı olduğu da ortaya çıktı.

Kasım ayında da St.Petersburg’ta oturan bir başka trafik polisinin yine Lexus RX 330 markalı 33 bin dolarlık arabası çalınmıştı. Ama bu sıralama bununla sınırlı kalmıyor: Aralık ayında da St.Petersburg kentinde bir polisin Mitsubishi Pajero Sport Car tipli 26.500 dolarlık arabası kaçırılmıştı. Ekim ayında Moskova’da da 24 yaşındaki bir polis görevlisinin BMW X6 markalı arabası çalındı.

Rus basının yaptığı yorumlara göre, ülkede bir polis görevlisi ortalama yedi bin ruble maaş  alıyor. Bu da yaklaşık 245 dolar tutarında. Konuyla ilgili kıyaslama yapan Rus Ria Novosti ajansı, “Rusya’da ekmek yarım dolar (15 ruble), benzin ise 3,5 dolar. Ülke güvenlik gücü ve emniyet sistemindeki yolsuzluğun en temel nedenlerinden biri düşük maaş.” dedi.

Rusya’da son zamanlarda polislerin isminin karıştığı cinayetlerin sayısı artarken Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, İçişleri Bakanlığı’da köklü değişiklikler yapılacağı hususunda kararname imzaladı. Kararname, güvenlik güçlerinde yüzde 20’lik kadro azalmasını ve polislerin yüksek maaş almasını öngörüyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan