Rusya’da bir yılda 100 binden fazla çocuk suçlulurın kurbanı oldu

2

Rusya’da çocuklara yönelik suçlarda hızlı artış yetkilileri endişelendiriyor. Son sekiz yılda iki kattan fazla artan çocuklara yönelik suçlarda rakam 100 bini geçti. Ülkenin çocuk haklarından sorumlu Yetkilisi Pavel Astahov çocuklara yönelik suçlarla mücadele çerçevesinde ücretsiz “alo” ihbar telefon hattı oluşturacaklarını da belirtti.

Moskova’da basına konuşan Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksandr Bastrıkin, ülkede çocuklara yönelik suç oranının arttığına dikkat çekti. Savcı, “Son yıllarda çocuklara yönelik suç vakası giderek artıyor. 2002 yılında çocuklara yönelik 40 binden fazla, 2006 yılında da 80 binden fazla suç vakası işlendi. Geçtiğimiz yıl bu rakam 105 bini geçti.” dedi.

Toplantıda söz alan Rusya çocuk haklarından sorumlu Yetkilisi Astahov, miniklere yönelik suçların önlenmesi amacıyla ücretsiz “alo” ihbar hattı kurulacağını belirtti.

Astahov, “İhbar ihbar hattının kurulmasına ilişkin gereksinim ortada. Bu hat aracılığıyla baskı ve şiddete maruz kalan çocuklar ve bazı vatandaşlar bize başvurabilir. Rusya’da çok üzücü örnekler var: Yakınlarının ve komşularının gözü önünde şiddete maruz kalan çocuklara yönelik suçlara ses çıkarılmıyor ve kimseye şikayette bulunulmuyor.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan