Bu robotlar bombayı buluyor ve imha ediyor

1

Terörle mücadalede yeni bir dönemin başlangıcını yapacak robotlar iş başında. Rusya'da üretilen yeni askeri amaçlı robotlar, bombaları bularak imha ediyor. ABD'nin savunma alanında robot teknolojisini kullanıma başlamasının ardından, Ruslar da yarıştan geri kalmamak için çalışmalarını hızlandırdı. Rusya şimdi de ajan robotlar için düğmeye bastı.

Son bir kaç yıldır pilotsuz uçaklarla keşif yapan ABD, Afganistan ve Irak'ta askeri robot kulanımını başlattı. Robotlar çok erken gelişme aşamasında olmalarına rağmen, büyük potensiyel gösteriyor. Ancak robot çalışmalarını yürüten sadece ABD değil. Dünya genelinde askeri birimler robot teknolojisi üzerinde araştırmalarını sürdürüyor.

Moskova Bauman Teknik Üniversitesi'nde bilim adamlarından oluşan ekip yakın zamanlarda ordunun bir parçası  haline gelecek prototipler üzerinde çalışmalarına hızla devam ediyor. Ekibin ilk icadı bomba tespit robotu oldu. Robot, öncelikle şüpheli paketi analiz sensörleri ile inceliyor, ardından yüksek basınçlı su jelleriyle patlayıcı imha ediyor.

Ajan robotlar geliyor

İlk icadlarının başarılı olması ile birlikte ekip yeni askeri casus robot üzerinde çalışmalarına başladı. Robot üzerinde bulundurduğu kameralarla köşelerin etrafına bakabiliyor, birinci katın penceresine kadar uzatılabilen kameralar bulunduruyor. Sadece ses değil, görüntü kaydı da yapabiliyor.

Düşmana ateş edilmesi gerekiyorsa robot MRK-27 BT tipi robota yardım çağrısında bulunuyor. MRK-27 BT makineli tüfek, iki adet bomba atar ve iki roketatar ile donatılmış bir robot. Aslında bu icadlar şu ana kadar gelinen son noktanın ürünleri.

1938 yılında ilk Rus tank robotun icad edildiğini anlatan robot gelişim uzmanı Anatoly Dmitriyeviç, "Bu robotlar  Rus-Fin savaşının bir parçası oldu. Sığınak içinde saklanan asker, düğmelere basarak robotu kontrol ediyordu. Asker tankı görüyor ve kontrol edebiliyordu, ve tank saldırıp kendi başına ateş edebiliyordu." diye konuştu.


Ancak bu erken yeniliklere rağmen, Rusya'da robot gelişimi büyük ölçüde 1970'lerden beri görmezden gelindi. ABD ise liderliği eline geçirdi ve şu anda Afganistan çalışmalarında binlerce robotu kullanacak kapasiteye ulaştı.


Bauman Teknik Üniversitesi ekibi Rusya'nın ABD seviyesini yakalayacağından emin. Ancak icad ettikleri robotların Rus ordusu tarafından kullanıp kullanılmayacağı konusundan emin değil. Robot tasarımcısı İlya Laverçev bu konuda şu sözleri dile getiriyor: "Kesin cevap veremem, en azında şu ana kadar yaptığımız modeller olmaz. Ancak daha gelştirilmiş, değiştirilmiş ve modernize edilmiş robotların kullanılacağı konusunda umutluyum."

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan