Dağistan’da Emniyet Müdürü öldürüldü

0

Rusya Federasyonu’na bağlı Dağistan Cumhuriyeti’nde başkent Mahaçkale Emniyet Müdürü polis Binbaşı Ahmed Magomedov silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Akuşinski caddesi üzerinde akşam saatlerinde meydana gelen olayda otomatik ve makineli tüfek kullanıldığı belirtildi. Son günlerde bölgede meydana gelen olaylarda 10 güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, 5 militan da etkisiz hale getirildi.

Emniyet müdürünün iki koruması  ve şoförünün de öldüğü olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, Magomedov’a 2005 yılında da aynı mekanda suikast girişiminde bulunulduğuna işaret etti.

Dağıstan İçişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Aleksandr Trofimov da saldırganların profesyonel olduğuna dikkat çekerek, “İyi şekilde hazırlanmış ve planlanmış bir suikast. Emniyet Müdürü Magomedov’un öldürülmesinin görevi ile ilgili olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

RIA-566352-MahackaleSaldiri2Yaz ayında da Dağıstan İçişleri Bakanı Magomedtagirov, bir düğün salonunda keskin nişancı tarafından tek kurşunla öldürürülmüştü. Bakan’ın düğüne gideceği hususunda bilgilerin gizli tutulmasına rağmen, teröristlere kimlerin bilgi sızdırdığı soru işaretlerine yol açmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan