Mahkeme salonunda dazlak dehşeti; “Yaşasın Rusya!” diye bağırarak makası boynuna sapladı

17

Moskova’da yabancılara yönelik saldırı suçu işlediği gerekçesi ile mahkemeye çıkarılan bir dazlak, masanın üzerinde duran makası boynuna saplayarak intihar etti. Irkçı dazlak grup üyesi olan zanlının "Yaşasın Rusya!" diye bağırması dikkat çekti.

Moskova Emniyet Müdürlüğü 9 Mayıs Zafer Bayramı günü Moskova’da esmer tenli yerli ve yabancı vatandaşlara saldırı düzenlediği gerekçesi ile Sergey Holyakov ve Aleksandr Yanyukov adlı iki ırkçı grup üyesini göz altına aldı. Her iki dazlak, soruşturma sırasında suçlarını itiraf ederken, polis yetkilileri tutanak işlemlerine başladı. Soruşturmada dazlak Holyakov’un babası da hazır bulunuyordu.

Polislerin tutanak yazdığı sırada, suçlu Holyakov aniden fırlayarak masanın üstündeki makası alıp “Yaşasın Rusya!” diye bağırarak slogan attı ve sonra da makası boynuna sapladı. Darbenin etkisiyle dazlak yere düştü. Babasının da şoke olduğu bu manzara karşısında Holyakov acilen hastaneye kaldırıldı. Hastanede küçük bir tıbbı müdahalenin ardından sağlık görevlilerinin “Soruşturmaya için Emniyet Müdürlüğü’ne götürebilirsiniz” izni üzerine dazlak tekrar soruşturmaya alındı.

Fakat Emniyet Müdürlüğü koridoruna girdiği sırada Holyakov aniden boynundan tutarak yere düştü. Olay yerine gelen sağlık görevlileri dazlağın öldüğünü tespit etti. Moskova Emniyet Müdürlüğü Basın ve Enformasyon Dairesi Başkanı Viktor Biryukov, olayla ilgili soruşturma açıldığını belirtti. Polis sözcüsü Biryukov, “Konuyu Başsavcılık Soruşturma Komisyonu Moskova bölge savcıları mercek altına aldı.” dedi.

Rusya’nın yeni siyasi teröristleri hortladı

Rusya’da artık resmi yetkililer dazlak çetelerin terör örgütüne dönüştüğünü itiraf ederken, güvenlik ve istihbarat güçleri son bombalı tren saldırılarıyla ilgili dazlak terör çetelerini suçluyor. Dün de St.Petersburg kentinde 2 Şubat tarihinde demiryoluna bomba koymakla suçlanan birkaç dazlak göz altına alındı. Rus analitik araştırma merkezi Sova da “Artık dazlaklara siyasi teröristler deme zamanı geldi” tespitinde bulundu.