Rusya'nın ünlü sunucusu Kseniya Sobçak İstanbul'da ruble ile alışveriş yaptı

58

İstanbul Fashion Week (İFW) kapsamında Türkiye'ye giden Rusya'nın ünlü sunucusu Kseniya Sobçak, Laleli'de Ruble ile alışveriş yaptı. Sobçak'ın Türkiye gezisindan basına ilginç notlar yansıdı.


Laleli'deki Gizia mağazasını  gezen Sobçak, 68 bin ruble (yaklaşık 2 bin 300 dolar) karşılığında, üç elbise, iki bluz ve ayakkabıdan oluşan 6 parça ürün aldı. Rus yıldızın, öngörülen 10 bin rublelik alışverişin üzerinde alışveriş yaptığı gözlendi.

Mağazayı dolaşırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rus yıldız, çocukken Antalya'da bir ay geçirdiğini, Türkiye'yi çok sevdiğini, İstanbul'a da ilk defa geldiğini ve çok beğendiğini söyledi. Sobçak, "İstanbul Moda Haftasına çağrılmış olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Türkiye'yi çok seviyorum. Antalya'da çok bulundum." diye konuştu.

Türkiye'de ruble ile alışveriş  yapıldığını duyunca şaşırdığını anlatan Sobçak, " Özellikle bunun için geldim. Şimdi ruble ile alışveriş yapacağım ve bunu gittiğim zaman Rusya'da herkese aktaracağım. Çok inanılmaz bir olay iki ülke arasındaki ticareti etkilemesi açısından. Ruble ile alışverişi şu anda gerçekleştireceğim. Belli bir bütçe ayırmadım ama beğendiğim her şeyi almaya çalışacağım" dedi.

Ksenia Sobçak, özellikle Laleli'den Osmanbey'den alışveriş yapan Ruslar'ın ruble ile alışveriş  yaptıkları zaman çok rahatlayacaklarını ve onlar için büyük  kolaylık sağlayacağını kaydetti. 
Sobçak, daha sonra cebinden çıkardığı  rublelerle ve giydiği kıyafetlerle mağazada basın mensuplarına poz verdi. Sobçak'in Türkiye'deki organizasyona katılmak için hediyeler dışında bir ücret almayacağı öğrenildi.
İFW Komite Başkanı ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu da burada esas amacın ruble ile Laleli ve Türkiye'de alışveriş yapıldığını göstermek olduğunu belirtti. Kutlu, Rusya'da 10 mağaza daha açmayı planladıklarını kaydetti. 
Laleli Sanayici ve İşadamları  Derneği (LASİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fethi Köseliören ise ruble ile ticaretin geçen yıl Mayıs ayında başladığını anımsattı.

1981 doğumlu olan Kseniya Sobçak St. Petersburg'un 1991 ile 1996 yılları arasında Belediye Başkanlığını  yapmış Anatoliy Sobçak'ın kızı. 2000 yılında vefat eden Anatoliy Sobçak belediye başkanlığı esnasında ekibinde Başbakan Vladimir Putin, Ekonomi eski Bakanı şu anki Sberbank Genel Müdürü German Gref, Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ve Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak gibi şu anda Rusya'nın eliti olarak bilenen isimlerli bulundurmuştu. Putin'in siyasete gelmesinde Sobçak'ın büyük rol oynadığı beliniyor.

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan