Moskova'da emlakta hareket başladı

3

Moskova'da emlak fiyatlarında kriz sonrası ilk hareket başladı. 2008'in sonbaharından bu yana ilk kez artış gösteren emlak fiyatları yatırımcının yüzünü  güldürecek. Ocak 2010'da fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 1,3 ile yüzde 1,7 arasında değer kazandı.

Rusya basınında yer alan haberlere göre, ikinci el konut fiyatları Moskova'da dolar bazında metrekaresi yüzde 0,8 artarak 5 bin 189 dolara çıkarken, ruble bazında yüzde 1,3 değerlenerek 155 bin rubleye yükseldi. Incom emlak şirketine göre başkentte fiyatlar dolar bazında yüzde 2,1 artarak 5 bin 900 dolara, ruble bazında da yüzde 1,7 artarak 176 bin 700 rubleye çıktı.


Ocak ayında emlak fiyatlarında yaşanan hareketlenmeyi olumlu değerlendiren uzmanlar, artışın artık piyasada alıcı ve satıcının bulunduğu anlamına geldiğini, yıl içinde bu durumun daha da gelişbileceğini kaydediyor.

Incom uzmanı Dmitry Taganov ihtiyatlı iyimser olduklarını, bununla birlikte özellikle san baharla birlikte önemli oranda bir toparlanmanın görülebileceğini söyledi. Taganov bu değerlendirmesinin makro ekonomik anlamda önemli bir kriz dalgası olmaması durumunda geçerli olduğu kaydını düştü.   

Ocak ayında mortgage başvurularında da yüzde 1,6'lık bir artış gerçekleşti. Ancak uzmanlar piyasanın hareketlenebilmesi için ruble bazında düşmesi gerekirken bir miktar artan mortgage faizlerinin yüzde 17,71'e çıktığını, bunun piyasanın hızla toparlanmasına engel olduğunu savunuyor. ABD'de Ocak ayında yüzde 0,75 düşen mortgage faizleri yüzde 13,61'e gerilemiş durumda.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan