Rusya 2012 yılından sonra dışarıdan tavuk eti almayacak

1

Rusya, 2012 yılından sonra dışarıdan tavuk eti almamayı planlıyor. Uzmanlar ise böyle bir uygulamanın imkansız olduğunu savunuyor.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov, 2012 yılına doğru tavut eti ithalinden tamamen vazgeçebileceklerini belirtti. Kursk’ta bir toplantıda konuşan Zubkov, “Bugün biz ABD’den 600 bin ton tavuk eti alıyoruz, Avrupa ülkelerinden de 180 bin ton tavuk eti geliyor. Toplam 780 bin ton. Şimdi duruma ayar çekiyoruz, Geçen yıl içerde 315 bin ton tavuk eti üretimimiz oldu. Bu yıl da 200 bin daha artırmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki üç yıl içinde konuyu çözeceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Amerika’dan tavuk eti ithalı  konusuna da değinen Zubkov, Rusya’nın normal görüşme sürecinden yana olduğunu ifade etti. Rusya’nın başka üçüncü ülkelere de tavuk eti satmayı planladığını belirten Başbakan Birinci Yardımcısı, “Biz ayrıca kendi ürünlerimizi üçüncü ülkelere de satacağız. Örneğin bazı Arap ülkeleriyle bu konuları görüşüyoruz. Bu tamamiyle normal bir süreç. Örneğin Almanya 600 bin ton et alıyor, 800 bin ton eti de satıyor. Dolayısıyla yurt dışından gelen tavuk eti bizim veteriner hijyenik kurallarına uyarsa sorun yok.” dedi.

Rus uzman: Üç yıl içinde ithalı ortadan kaldırmak zor

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Rusya Federal Bitki ve Karantina Servisi yetkilisi, üç yıl içinde Rusya’nın tavuk eti ithalının kaldırılmasının zor bir olasılık olduğunu savundu. Rus yetkili, “Ülkemizin üç yılda bu kadar, ithalın yerini tutacak tavuk eti üretmesi imkansız. 2012 yılından sonra da tavuk eti almaya devam edeceğiz. Türkiye ile tavuk eti alımıyla ilgili yeni anlaşmanın sağlanması da bunun örneği.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan