Rusya’da 19 kişilik trafik polisi çetesi rüşvetten yakalandı

6

Rusya'da güvenlik güçlerinin işlediği suçlara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Trafik polisinin kurduğu rüşvet çetesi işi abartınca yakayı ele verdi. 19 kişilik bir rüşvet çetesi kuran polis çetesinin 3 yıldır şantajla rüşvet aldığı tespit edildi.

Rusya’nın Astrahan kentinde 19 kişiden oluşan trafik polisi bölüğü göz altına alındı. Başsavcılık Soruşturma Komisyonu ve istihbarat kurumu FSB yetkilileri tarafından ortaklaşa düzenlenen özel operasyonda trafik polisi “çetesinin” tam üç yıldır görev yaptıkları mıntıkada zorla rüşvet aldığı tespit edildi. Göz altına alınanlar arasında Astrahan Bölgesi Trafik Müdürlüğü 1 nolu Bölük Amiri Arkadi Kirsanov da bulunuyor. Başsavcılık Soruşturma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, suçluların arabaları durdurarak zorla ve şantaj yoluyla vatandaşları “soydukları” belirtildi.

Açıklamada, “Paraları önce anlaştıkları sisteme göre kendi aralarında paylaşıyorlardı, sıradan trafik polisinden amirine, oradan da yukarı zincire. Göz altınanlar arasında iki polis mahkeme kararıyla tutuklandı, diğerleriyle ilgili soruşturma devam ediyor.” denildi.

Vatandaşlar trafik polislerine rüşvet verdiğini itiraf ediyor

Rusya’da yapılan anket araştırmasında vatandaşların yüzde 70’i trafik polisine rüşvet verdiğini kabul etti. Araştırmaya göre vatandaşların yüzde 22’si trafik memurlarına en az beş bin (yaklaşık 170 dolar), yüzde 20’si bin ruble ve yüzde 18’i ise beş yüz rubleye kadar “bahşiş” vermiş. Yüzde 26’sı ise hiçbir zaman trafik polisine rüşvet vermediğini kaydediyor.

Rusya basını da trafik polislerin rüşvet “maceralarıyla” ilgili konuyu sık sık gündeme getiriyor. Önceki günlerde St.Petersburg kentinde bir trafik polisinin 43 bin dolarlık Lexus markalı  arabası çalınmasına anlam veremeyen Rus Ria Novosti ajansı, “Rusya’da ortalama maaşları 245 dolar olan polisler lüks arabalara sahip... Daha önce de birkaç polisin pahalı arabası çalınmıştı. Rusya’da ekmek yarım dolar (15 ruble), benzin ise 3,5 dolar. Ülke güvenlik gücü ve emniyet sistemindeki yolsuzluğun en temel nedenlerinden biri düşük maaş.” diye eleştirmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan