Moskova'da 30 ton havyar çalındı

1

Rusya'nın başkenti Moskova'nın güneydoğu bölgesindeki bir depodan 30 ton kırmızı havyar çalındı.

Moskova polis yetkililerinden yapılan açıklamada, Moskova yakınlarında balık ve deniz ürünleri yiyeceği satan bir toptancı şirketin deposundaki 30 ton kırmızı havyarın çalındığı kaydedildi.

İnterfaks ajansına açıklamalarda bulunan polis yetkilisi, hırsızlığın cumartesi sabah saat 09.00'da tatil gününde yapıldığını belirtti. Hırsızın güvenlik zaafiyeti konusunda bilgili olduğunu belirten yetkili, "30 ton havyarın çalınması için, en az birkaç kamyonun olay yerine getirilmesi gerekiyor. İşyerindeki ve çevredeki kamera kayıtları inceleniyor. Ancak görüntülerde dikkat çekici bir duruma rastlanmadı. Hırsızlık olayının doğru olup olmadığını da öğrenmeye çalışıyoruz" dedi.

Havyar hırsızları  hep gündemde

Yetkililer, kırmızı havyarın kilogramının 50 dolar civarında olduğunu belirterek, hırsızların piyasa değeri 1,5 milyon dolarlık havyar çaldığına dikkati çekti. Hırsızlık olayının doğru olduğu ortaya çıkması halinde 30 tonluk havyer hırsızlığı rekor oluşturacak.

Şöyle ki 20 Ocak tarihinde Krosnayarsk bölgesinde bir vatandaş pazarın deposundan 300 kavanoz havyar çalımıştı, hırsız havyarın bir bölümünü şehirdeki mağazalara satarken yakalanmıştı.

2009'un Ekim ayında Nikolayev şehrinde bir şahıs 19 kavanoz havyar çalmıştı. Şahıs yarımşar kiloluk kavanozları parça parça çıkarmaya çalıştı. Üçüncü kez mağazaya giren şahıs güvenlik tarafından yakalanmıştı.

2008 yılının Nisan ayında bir şahıs Svetlogorsk kentinde bir kafeden 1500 dolar değerinde toplam 117 adet kavanoz havyar çalmıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan