Rusya’da polis esnafla çatıştı: 18 kişi göz altına alındı

1

Rusya’nın kuzey başkenti St.Petersburg’un Hasanki pazaryerinde polis ve esnaf birbirine girdi. Olaylarda 18 kişi göz altına alındı.St.Petersburg Valisi Valentina Matvienko’nun kararıyla Hasanski pazar yerini yıkarak, ticaret merkezinin inşaatına başlayan belediye görevlilerinin önünü esnaf kesti.

Bu sırada görevli özel polis çevik kuvvet OMON birliği devreye girdi. “Matvienko istifaya!” diye sloganlarla atan pazar esnafını OMON birliği durdurmaya çalışınca kavga çıktı. Çıkan arbade sonucunda 18 kişi göz altına alındı. Göz altına alınanlar arasında Hasanski Pazarı İşverenler Konseyi avukatı Grigori Solomonski de bulunuyor.

Solomonski’ye göre, olay yerinde esnaf OMON ve belediye görevlilerini engellemek için canlı kalkan oluşturdu. Avukat, “OMON birliği de canlı kalkanımızı yıkmak için üzerimize yürüdü.” dedi.

Daha önce Vali Matvienko, Hasanski pazarını yıkmak için bir özel karar almıştı. Vali’nin gerekçesine göre, burada “ikinci bir Çerkizovski” pazarına göz yumulmayacak ve orada yeni ticaret merkezi inşa edilecek. Mahkeme de 9 Şubat tarihinde pazaryerini boşaltmak için esnafa yazılı duyuruda bulunmuştu. Karar karşı çıkan işyeri sahipleri olayı iktidarın “keyfi davranışı” olarak nitelendirmişti. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-568863-polis_catisma_1-300 RIA-568863-polis_catisma_2-300