Rusya’nın ölümcül sıvısı: vodka ve binlerce kurbanı

11

Rusya’nın resmi Rossiya televizyon kanalının “Ölüm Sıvısı” belgesel filminde votkanın ülkenin baş belası olduğu, uyuşturucu gibi vodkadan da binlerce insanın hayatını kaybettiği ifade edildi.

Rakamlara göre, ülkede alkolden 80 bine yakın kişi hayatını kaybediyor. Gençler arasında alkol kullanımı 14 yaşa inmiş durumda. Yapımcısı araştırmacı gazeteci Arkadi Mamontov’un hazırladığı belgeselde, çoğu insanın vodka yüzüden emekli yaşına kadar yaşayamadığına dikkat çekildi.

Belgeselde, “Yılda 80 bin kişi! Bu iki Çukotka özerk bölgesinde oturan nüfusla kıyaslanabilir bir rakam. Bu hızla devam edersek, Rusya’nın haritasında kentler değil, topyekün bölgeler “kaybolabilir”!” denildi.

Belgeselde alkol bağımlısı  olarak hastanede yatan yaşlı bayan Nina Harvyita, vodkayı “zehir, yılan, cinayet ve boşanmaların ana nedeni” olarak itiraf ediyor. Gazeteci Mamontov, “Bugün her yerde ve 24 saat içinde çok düşük fiyata bulabileceğimiz bu sıvıyı ancak ve ancak “ölüm sıvısı” diye isimlendirmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

Programda, ülkenin Magadan bölgesinden korkunç manzaralar da ekrana geliyor. Burası alkole bağlı hastalıklar açısından lider. Magadan kentinin 14 kilometre ötesinde alkol yüzünden yüzlerce mezarın bulunduğu bir mezarlık insanı şoke ediyor. Mezar taşında Ortodoks kilise haçı bile yok. Alkolden ölen vatandaşların mezarının tepesine metal levhalı tahta sopa konulmuş. Bu da vodka yüzüden ölen vatandaşın mezar “anıtı” anlamına geliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan