Senatörlerden Medvedev'in zaman farkını azaltma teklifine destek

0

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in sunduğu zaman farkını azaltma planı parlamentonun üst kanadı Federal Konsey'de komite desteğini kazandı.

Medvedev Kasım ayında Federal Konsey’de yaptığı konuşmasında Rusya’nın 11 ayrı saat diliminin olmasının verimliliği düşürdüğünü kaydetmişti. Konu ile ilgili gerekli tartışmaların yapılmasını gerektiğini belirten Rusya lideri 'yaz saati' uygulamasının da tartışılmasını istemişti.

Medvedev'in talebini yerine getirmek için Federal Konsey ve Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma hukukçu milletvekillerinden oluşan bir grup ilk adım olarak 'yaz saati' uygulamasının kaldırılması teklifini sundu.

Araştırma sonucu 'yaz saati' uygulamasından vazgeçilmesi ile ilgili çalışmaların başlatıldığını anlatan Federal Konsey sanayi komitesi Başkanı Valentin Zavadnikov, "Araştırma saatlerin bir saat ileriye alınması hastalıkların artmasına, trafik kazalarına ve intihar girişimlerine bile yol açabildiğini gösterdi. Bu verileri dikkate alarak kanun tasarısını hazırladık." diye konuştu.

Tasarı henüz Duma'da görüşülmedi ancak senatörlerin önerisinin tartışmalara ivme kazandırması bekleniyor. 'Yaz saati' uygulaması, Sovyetler Birliği zamanında yazları daha uzun günlerden yararlanarak enerji tüketimini azaltmak için hazırlanmıştı.

Rusya'da  Avrupa'da olduğu gibi 'yaz saati' uygulaması için Mart ayının son Pazar'ında saatleri bir saat ileri çeviriyor ve 'kış saati' uygulaması için Ekim'in son Pazarı'nda bir saat geri çeviriyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan