Beyaz et sektörü, Rusya pazarına odaklandı

1

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, Kanatlı  sektörünün Rusya hayalinin gerçekleşmek üzere olduğunu ilk etapta Rusya'ya 100 bin ton kanatlı eti ihraç etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Kızıltan, yaptığı yazılı  açıklamada, dünyanın en büyük beyaz et ithalatçı ülkeleri arasında yer alan Rusya'ya balık ihracatını arttırmak ve tavuk eti ihracatını başlatmak için çalışma yürüttüklerini, bu kapsamda, 8-12 Şubat 2010 tarihlerinde 17. kez düzenlenen ''PRODEXPO 2010'' Fuarı'na katılarak Türkiye'de üretilen balık ve kanatlı ürünlerini tanıttıklarını ifade etti.

Rusya'daki temaslarının çok olumlu olduğunu vurgulayan Kızıltan, Rusya Federasyonunda düzenlenen en büyük gıda fuarı olan ''PRODEXPO 2010'' Fuarı'nda, Türk balıklarına ve kanatlı ürünlerine yoğun bir ilgi olduğunu, yakın gelecekte Türkiye'nin Rusya'ya yakınlığını avantaja çevirerek beyaz et ihracatını arttırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Kızıltan, ''Fuarda bin 810 firmanın standı var. 60 ülkeden katılım var. Fuarı 50 binin üzerinde kişi ziyaret ediyor. Bu fuar sayesinde sadece Rusya'ya değil bu coğrafyadaki Türk Cumhuriyetleri dahil geniş bir yelpazeye Türk balık ve kanatlı eti ürünlerini ihraç etme şansını elde edeceğiz'' dedi.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu'na aday olurken amaçlarının kanatlı eti ihracatı yapamadığımız Avrupa Birliği ve Rusya'ya ihracatın başlaması ve balık ihracatının arttırılması  hedefini koyduklarına işaret eden Kızıltan, şöyle devam etti:

''Görev yaptığımız süreçte Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Sayın Başbakanımız, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız ve Tarım Bakanımızın destekleri ile bugün hem AB'ye, hem de Rusya'ya kanatlı eti ihracatımızın önündeki engeller kalktı. Rusya 1 milyon 100 bin ton tavuk eti, 900 bin ton balık ithalatı yapan dev bir pazar ve bize çok yakın. Komşumuz Rusya'ya en fazla kanatlı eti ihracatı ABD ve Brezilya gerçekleştiriyor. Yakınlık avantajımızı kullanarak Rusya'ya 100 bin ton tavuk eti ihracatı gerçekleştirebiliriz. Son 2 yıllık süreçte 5 kat artış göstererek 2,4 milyon dolara ulaştığımız balık ihracatımızı da önümüzdeki dönemde 50 milyon dolara ulaştırabiliriz.''

Kaynak: Zaman