İnguşetya'da operasyon: En az 20 militan öldürüldü

0

Rusya'nın Kafkasya bölgesinde ayrılıkçı militanlara yönelik operasyonlarda en az 20 kişinin öldüğü  belirtildi. İnguşetya-Çeçenistan sınır bölgesinde bir dağda kuşatılan militanlara yönelik operasyonun devam ettiği belirtiliyor.

İnguşetya sınır bölgesinde Federal Güvenlik Servisi (FSB), İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı'na bağlı güvenlik güçlerinin, militan Doku Umarov'un etkin olduğu bölgede operasyonların gerçekleştiği kaydedildi. FSB'den yapılan açıklamada militan grubun 20-30 kişiden oluştuğu belirtildi.

Rusya askeri birliklerinin 1990'lı yıllardan bu yana Kafkaslarda sürdürdükleri savaş ve operasyonlarda 100 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Son yıllarda Çeçenistan kısmen sakin bir bölgeye dönüşürken, çatışmaların daha çok Dağıstan ve İnguşetya sınırına doğru kaydığına dikkat çekiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev bölgede istikrarın sağlanmasının tek yolunun fakirlikle mücadele olduğunu savunuyor. Bölgenin ekonomik açıdan kalkınması ve yatırımların artırılması için oluşturulan Kuzey Kafkasya Bölge yapılanmasının bölgede barışn sağlanmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan