İşsizlerin yeni umudu belediyenin seyyar minübüsleri

10

Moskova Belediyesi, iş arayanlar için yeni bir yöntem geliştirdi. Belediye dolmuşları seyyar iş borsası şeklinde kapı kapı dolaşarak işsiz vatandaşlara iş yerleri önerecek.

Belediye’ye bağlı İş ve İşçi Bulma Dairesi, çalışmak isteyen vatandaşlara iş teklifi götürmek için arabalı seyyar iş borsası oluşturdu. Üzerinde dev yazılarla “İş var!” yazılı, seyyar iş “merkezleri” işten çıkarılacak vatandaşların çalıştığı kurumlara giderek teklifte bulunuyor. Belediye üniversite ve ayrıca askeri kışlalara da arabalarla iş teklifi götürmeyi düşünüyor.

Savunma Bakanlığı’nın yeni reformları  çerçevesinde işsiz kalan subaylar da kapıda iş bekliyor. Şimdilik bu şekilde çalışan dolmuş sayısı üç, ama belediye yetkilileri gelecekte seyyar iş “merkezlerinin” sayısını artırmayı düşünüyor. Arabaların gideceği güzergah da İş ve İşçi Bulma Dairesi’nin web sitesinde duyurulacak.

Moskova’da işsizler için bir başka umut kapısı ise Neadhunter şirketinin kurduğu terminaller. Şirket, belediye ile ortaklaşa iş bulma ile ilgili enformasyon terminali kurdu. İş arayan vatandaşların yapacağı işlem ise çok basit: Tercih edilen meslekler alfabe sırasıyla belirtilmiş. Düğmeye bastıktan sonra aradığınız meslekle ilgili tüm detaylar ekrana geliyor: ücret, iş saati ve diğer bilgiler. Görüşmek için belirtilen telefonlardan randevü alabilirsiniz. Yetkililer terminal sayısının artması durumunda makinelerin para karşılığında hizmet sunacaklarını belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan