Medvedev daha fazla özelleştirme istedi; "Eğitim ve sağlıktan vergi almayalım"

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, başarılı şirketlerdeki devlet hisselerinin önümüzdeki iki yıl içinde yatırımcıya sunulması için hükümetten talepte bulundu.

Kremlin'den konu ile ilgili yapılan açıklamada, "Stratejik şirketlerin yatırımcıya daha cazip hale gelmesi için çalışmalar yapılmalı... 15 Mart'a kadar bu konuda bir öneri hazırlanması gerekiyor." bilgisi yer aldı. Rusya Devlet Başkanı Medvedev ekonomi kurmayları ile yaptığı toplantıda da yasal zemin yeterli olmadığı için yatırımcının uzun vadeli olarak Rusya'yı tercih etmediğini, bunun yerine spekülatif kısa vadeli iş peşinde koştuğunu ifade etmişti.

Hükümet bütçe açıklarının kapatılması için kriz döneminde stratejik şirketlerde artan devlet hisselerinin paylarının kısa zamanda en azından kriz öncesi seviyeye çekilmesini hedefliyor. Hangi şirketlerdeki hisselerin özelleştirileceği ile ilgili detaylı bilgi verilmezken, özelleştirme ve yatırımlardan sorumlu hale getirilen Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov'un konu ile ilgili hazırlık yaptığı kaydediliyor.

The Moscow Times'ın haberine göre devlet hisslerinin azaltılması öngörülen firmalar arasında havayolu şirketi Aeroflot, devlet televizyon şirketi Birinci Kanal, telekom operatörü Svyazinvest, petrol üretim şirketleri Rosneft, Transneft ve Zarubejneft yer alıyor.

2009 yılında yarı yarıya gerileyerek 40 milyar dolara düşen doğrudan dış yatırım, 2-3 yıl içinde 60-70 milyar dolar seviyesine çıkarılacak. Bunun için Şuvalov özelleştirme programının genişletilmesi, hukuk sisteminin iş adamları  lehine düzenlenmesi, idari ve bürokratik engellerin kaldırılması gibi bir dizi çalışma başlatıyor. Russia-2010 formunda iş adamlarına konuşan Şuvalov, "Ruslar iş adamlarına artık saygılı olmayı öğrenecek" taahhüdünde bulunmuştu.

RIA-570274-MedvedevOzellestirme2-309

Yatırımlara engel olan bürokratlara sert ceza

Medvedev'in kabineden gerekli çalışmaların yapılmasını istediği bir diğer konuda yatırımların önündeki bürokratik engellerin kaldırılması. Bunun için gerektiğinde rüşvet ve diğer suçlarla yatırımların zarar görmesine neden olan bürokratların sert bir şekilde cezalandırılması da gündemde.

Kremlin eğitim ve sağlık alanında faaliyette bulunan şirketlerden gelir vergisi alınmaması için gerekli çalışmaların da yapılmasını istedi. Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in bir diğer önerisi de yüksek teknoloji alanında iş yapan şirketlerin kalifiye eleman getirmeleri ile ilgili vize sınırlamalarının tamamı ile kaldırılması.

 Faruk Akkan, Moskova, Cihan