Medvedev’den öğrencilere hayat dersi: Metanetli olmam başarı getirdi

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev üniversite öğrencilerine başarılı olmasının arkasındaki sırrı anlattı. Rusya lideri iyi ve metanetli bir insan olduğunu, bu özelliklerinin kendisini başarıya taşıdığını söyledi. Nükleer enerjinin ülkenin enerji sektörünün kalkınmasında öncülük yaptığını kaydeden Rusya lideri, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin kendi halkına hesap vermesi gerektiğini savundu.

Ülkenin Tomsk kentinde üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Başkan Medvedev samimi itiraflarda bulundu. Rusya’nın en köklü eğitim kurumu sayılan Tomsk Politeknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen buluşmada Medvedev, “Ben uzun yıllar, daha doğrusu on yıl bir eğitim kurumunda ders verdim. Ders vermeyi severim. Ama bugün burada ders vermeyeceğim.” diye espri yaptı.

 

Medvedev, Tomsk Politeknik Üniversitesi’nde oluşturulan bir bilimsel projeye de maddi açıdan yardımcı  olacağı vaadinde bulundu. Öğrencilerin çeşitli sorularını yanıtlayan Medvedev, Rus beyin göçünü önlemek için verimli koşulları oluşturacaklarını kaydetti.

Bir öğrencinin, “Karakterinizin hangi özellikleri hayatınızdaki başarılara yardımcı oldu?”  sorusuna Rusya Devlet Başkanı şöyle nasıhatlarda bulundu: “Kötülük..Yok. Tabii ki şaka yapıyorum. Ben kötü değilim. Ben iyiyim. Ayrıca metanet. Başarıya ulaşmak için metanet müstesna özellik. Ama bunun yanında da başarıya ulaşabilmek için kafanı da yorman lazım.”

RIA-570267-MedvedevDers1_1-300 RIA-570267-MedvedevDers3-300

Saakavili kendi halkı  önünde hesap vermeli

Buluşmada öğrenciler siyasi konularla ilgili de Medvedev'e sorular yöneltti. Anna Volkova isimli bir öğrencinin “Mihail Saakaşvili neden mahkeme önüne çıkmadı? Herkesi yargılıyorlar, bizim halkımıza karşı gerçek soykırım yapan Saakaşvili göze bile batmıyor. Bu doğru değil.” sorusuna Medvedev, “Sizinle yüzde yüz aynı fikirdeyim. Herkes yaptığı şeyden dolayı hesap vermeli. Fiilen bunun bedelini ödemeli. Eğer sen bir de Cumhurbaşkanlığı görevindeyken bunu yapmışsan, bu durumda hesap günü gelip çatacak. Bu sorumluluk nedir? Bence öncelikle sayın Saakaşvili kendi halkı önünde hesap vermesi lazım. Ki halkını savaşa sürükledi, kurbanlara yol açtı ve sonuç olarak tüm bunlar kendi devletinin parçalanmasına neden oldu.” dedi.

Medvedev, Rusya enerji sisteminde nükleer santrallerin inşaasına da önem vereceklerini söyledi. Rusya Devlet Başkanı, “Nükleer enerji konusuna gelince ise, bu bizim enerji ağımızın ve genel olarak enerji olanaklarımızın kalkınması açısından öncü rolünü üstleniyor.” diye konuştu

Fuad Seferov, Moskova, Cihan