Rusya'nın 2010 bütçe açığı giderek büyüyor

0

Rusya Maliye Bakanlığı 2010 yılı bütçe açığı ile ilgili tahmini rakamları revize etti. 2009'da ekonomik kriz nedeni ile son on yıldır ilk kez açık veren Rusya bütçesi, 2010'da da gayri safi milli hasılanın yüzde 7,2'si kadar açık verecek. Bakanlık daha önce bütçede yüzde 6,8'lik bir açık öngörmüştü.

Rusya Maliye Bakanı Yardımcısı  Tatyana Nesterenko basına yaptığı açıklamada, "Bütçe gelirleri beklenenden 38 milyar ruble (1,26 milyar dolar) daha az olacak. Giderler ise 128,3 milyar ruble (4 milyar dolar) arttı. Gayri safi milli hasılanın yüzde 7,2'si kadar bir açık öngörülüyor. Elbette bu güzel bir gösterge değil." dedi. Nesterenko şu anda bakanlık olarak en büyük görevlerinin bu açığın geriye çekilmesi için çalışmak olduğunu kaydetti.

Kudrin uyarmıştı

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin hükümetin sosyal harcamaları artırması durumunda Rusya bütçesindeki yüzde 6,8'lik açığın büyüyebileceği uyarısında bulunmuştu. Moskova'da düzenlenen 'Russia 2010' formunda konuşan Kudrin, "2010 bütçe açığında henüz bir azalma olmasını beklemiyoruz. Petrol varil fiyatlarındaki artış doğrudan bütçeye artı değer olarak yansımıyor." tespitinde bulunmuştu.

Ruble ve petrol varil fiyatları  arasındaki ilişkiyi anlatan Kudrin, "Petrol varil fiyatlarındaki artış gelirlerin artmasını sağlıyor. Ancak bu aynı zamanda rublenin güçlenmesine ve doların düşmesine de neden oluyor. Doların 1 ruble düşmesi, yıllık ortalamada bütçe gelirlerinin 120 milyar ruble azalması (3,99 milyar dolar) anlamına geliyor." bilgisini vermişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan