Yedinci kattan atlayan 12 yaşındaki çocuk mücize eseri kurtuldu

2

Rusya’nın Voronej kentinde okulda kötü puan aldığı gerekçesiyle kendini yedinci kattan atan Maksim J. (12) isimli okul öğrencisi karın üzerine düşerek mücize eseri kurtuldu. Olayla ilgili soruşturma açılırken, Rus psikologlar son zamanlarda bu tür intiharların arttığına dikkat çekti.

Voronej kentindeki bir okulda eğitim alan Maksim eve morali bozuk olarak geldi. Öğretmeni matematik dersinden en kötü puanı vermişti. Evde kimsenin olmamasını fırsat bilen Maksim velilerine şöyle bir veda notu da bıraktı: “Kötü puan aldığım için intihar etmek istiyorum. İntiharın nedenini okul günlüğümün 25. sayfasında bulabilirsiniz.”

Yazıyı odasındaki masasının  üstüne bıraktıktan sonra balkona çıktı. Ve kendini yedinci kattan yere attı. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Voronej Bölge yetkilisi Dmitri Gnezdilov yaptığı açıklamada, avluda büyük kar yığının üzerine düşmesi sonucunda Maksim’in sağ kaldığını belirtti. Savcı, “Vatandaşlar hemen acil servis çağırdı. Çocuk ağır yaralı şekilde hastaneye kaldırıldı. Omurgasında kırıklar oluşan çocuk ameliyata alındı.” dedi.

 

Savcı Gnezdilov, olayla ilgili soruşturma açarken, yaptıkları araştırmada çocuğa yönelik okulda herhangi bir psikolojik baskı yapılmadığını tespit etti. Maksim’in annesi Svetlana J. ise oğlunun derslerinin iyi olduğunu ve ders çalışmayı önemsediğini söyledi. Anne Svetlana, “Oğlum matematik dersinden her zaman iyi puan alıyordu. Neden bu sefer en kötü puanı aldığını anlamış değilim.” diye konuştu.

Uzman: Çocukların intihar olayı artıyor

Rus psikolog Ramil Garifullin son zamanlarda çocuk intihar olayının arttığına dikkat çekti. Garifullin, “Olay sosyal olay niteliğinde. Çocuklara göre toplum onları anlamıyor ve minikler bu adımı atıyor. Bu bir nevi protesto. Onlar bu eylemin geri dönülmez olmadığının farkında değil. Çocuklar zannediyor ki, bu eylemin ardından ona yoldan geçen ve çevredeki insanlar tepki verecek, karşılayacak. Bunu nasıl olacağını merak ediyorlar. Veliler çocuklarını iyi takibe almalı. Onları depresyon altında bırakmamak lazım. Veliler çocuklarıyla mutlaka konuşmalı, temas etmeli. Burada okul psikologlarına da ciddi görev düşüyor.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan